Loading…

Bill Gates me parashikime: Këto janë gjërat më shqetësuese për vitin 2022

  • 27/12/2021 | 11:20

Bill Gates me parashikime: Këto janë gjërat më shqetësuese për vitin 2022

Bill Gates është përgjithësisht optimist për vitin 2022, por miliarderi ka disa shqetësime sa më shumë që ne i afrohemi vitit të ri.


Në një postim të fundit në blog me titull “Arsyet për optimizëm pas një viti të vështirë”, ai bëri disa parashikime optimiste.

“Mosbesimi i njerëzve ndaj qeverive. Është një nga çështjet që më shqetëson më shumë teksa po shkojmë drejt vitit 2022, ” shkroi ai.

Vatrat politike, sipas Gates, duhet të jenë të rëndësishme në betejat si trajtimi i ndryshimeve klimatike ose parandalimi i pandemisë së ardhshme. Por pak mund të bëhet nëse njerëzit refuzojnë atë që thonë që në fillim.

“Nëse njerëzit tuaj nuk ju besojnë, ata nuk do të mbështesin iniciativa të reja të mëdha,” shkroi Bill Gates. “Edhe kur godet një krizë e madhe, ata kanë më pak gjasa të ndjekin udhëzimet e nevojshme për të kapërcyer stuhinë.”

Ky skepticizëm është veçanërisht i dukshëm pas shpërthimit të pandemisë: Keqinformimi rreth koronavirusit është përhapur në Shtetet e Bashkuara dhe në pjesën tjetër të botës, duke penguar programet e vaksinimit dhe në fund të fundit duke vonuar fundin e pandemisë.

Një studim i Qendrës Kërkimore Pew, megjithatë, tregoi se tendenca të ngjashme ekzistonin përpara koronavirusit. Në vitin 2019, 75% e amerikanëve u përgjigjën se besimi i bashkëqytetarëve të tyre te qeveria po bie.

64% thanë se besimi që kanë tek njëri-tjetri është gjithashtu në rënie.

Në blogun e tij, Bill Gates vëren se titujt e motivuar politikisht në media kanë luajtur një rol në zgjerimin e hendekut dhe qeverive mund t’u duhet të rregullojnë platformat online për të trajtuar në mënyrë efektive dezinformimin.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë