Loading…

Billie Eilish bën thirrje për veprim urgjent mbi ndryshimet klimatike

  • 27/10/2021 | 18:19

Billie Eilish bën thirrje për veprim urgjent mbi ndryshimet klimatike

Ylli amerikan i muzikës pop, Billie Eilish, ka bërë thirrje për “veprim urgjent” mbi ndryshimet klimatike, pak para mbajtjes së “COP26”, konferenca e ardhshme e Kombeve të Bashkuara mbi këtë temë, që mbahet në Glasgow.


Kjo konferencë do të zhvillohet midis 31 tetorit dhe 12 nëntorit të këtij viti, dhe synon t’i bashkojë palët për të përshpejtuar veprimet drejt qëllimeve të Marrëveshjes së Parisit dhe Konventës të OKB-së për ndryshimet klimatike.

Këngëtarja Billie Eilish, aktori Rainn Wilson, eksploruesi Levison Wood dhe personalitete të tjera, janë bërë bashkë me disa shkencëtarë si pjesë e fushatës “University of Exeter’s GreenFutures”, për ta xhiruar një video-mesazh drejtuar liderëve botërorë.

Eilish ka kohë që bënë thirrje për nevojën për veprim rreth emergjencës klimatike botërore. Muajin e kaluar, ajo ishte një nga artistet e shumta që i bëri thirrje Kongresit të Shteteve të Bashkuara, për forcim e politikave për ndryshimet klimatike.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë