Loading…

Bimët që dëbojnë insektet nga shtëpia juaj

  • 30/09/2021 | 13:06

Bimët që dëbojnë insektet nga shtëpia juaj

Edhe pse shumë prej nesh shijojnë shtatorin dhe ndryshimin e stinëve, kjo është koha e vitit kur insektet hyjnë intensivisht në shtëpinë tonë.

Në muajt e verës u pëlqen të jenë jashtë, por kur moti ndryshon dhe bëhet ftohtë ato hyjnë menjëherë brenda, ku janë më të ngrohtë.

Nëse jeni duke kërkuar mënyra për t’i mbajtur larg, këto bimë janë ideale në luftën kundër insekteve.

Evie Lane, eksperte e kopshtarisë në Primrose, vuri në dukje se shumica e bimëve që insektet i urrejnë kanë aroma të forta që i shqetësojnë.

“Përveç masave parandaluese brenda shtëpisë, ju duhet të pastroni oborrin – grumbuj gjethesh ose disa tufa që janë një vend i fshehtë i mundshëm për insektet. Në kohën e çiftëzimit, ato kërkojnë vende të fshehura, kështu që çdo turmë ose grup është i mirëpritur, “shpjegon Evie.

1. Nenexhik

Insektet nuk e pëlqejnë nenexhikun. Por për të hequr qafe prej tyre nuk keni pse të keni bimë të panumërta nenexhiku rreth shtëpisë.

Nuk është keq ta keni këtë bimë në kavanoza në shtëpi, sepse përveçse do të zmbrapsni insektet e bezdisshme, gjithmonë do të keni në dorë disa degëza çaji të freskët.

Ju gjithashtu mund të vendosni disa gjethe nenexhiku në ujë në një shishe llak dhe spërkatni pikat e hyrjes të shtëpisë tuaj.

2. Borziloku

Borziloku jo vetëm që është i dobishëm në gatim, por është gjithashtu i dobishëm për largimin e insekteve si mushkonjat, milingonat, mizat dhe merimangat.

Ekspertët nga Primrose thonë se borzilokut i pëlqen të marrë rrezet e diellit direkte katër deri në pesë orë në ditë, kështu që është një vend i mrekullueshëm për ta pranë dritares.

3. Rozmarinë

Mushkonjat, mizat dhe disa lloje të molave nuk e tolerojnë erën e rozmarinës, prandaj sigurohuni që ta mbani në shtëpi. Përveç kësaj, do të jetë gjithmonë pranë nëse keni nevojë për të si shtesë në një pjatë me mish.

4. Livando

Përveç qetësimit dhe relaksimit, aroma e tij është e shkëlqyeshme për largimin e mushkonjave, merimangave dhe insekteve të tjera. Mbajeni pranë dritares.

5. Krizantemë

Kjo bimë e bukur është fantastike sepse nuk e duan milingonat apo buburrecat, merimangat, insektet, rriqrat dhe peshqit e argjendtë – zvarranikët që duan të qëndrojnë në banjë dhe më shpesh dalin natën.

6. Eukalipt

Eukalipti është një bimë tjetër që funksionon mirë kur degëzat e saj varen rreth shtëpisë tuaj. Meqenëse është praktike dhe ka shumë përfitime, kohët e fundit shumë njerëz e varin në banjë ku aroma e tij përzihet me avull.

7. Marigold

Shumë kopshtarë janë të vetëdijshëm se kjo bimë bën mrekulli në largimin e insekteve. Mushkonjat urrejnë erën e saj. Por është e rëndësishme të theksohet se era e marigoldit adhurohet nga kërmijtë, shkruan Metro.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë