Loading…

Bimët që e përmirësojnë humorin

  • 02/12/2021 | 15:02

Bimët që e përmirësojnë humorin

Bimët kontribuojnë në bukurinë e një shtëpie, por pak dihet se disa prej tyre kanë një funksion shumë më të madh – të bëjnë të ndihesh shumë më mirë dhe më i qetë pranë tyre.


Mbillni ndonjë nga këto bimë në çdo pjesë të shtëpisë dhe me siguri do të ndjeni efektin e tyre pozitiv në disponimin dhe shëndetin tuaj.

Këtu janë disa bimë që mund të kontribuojnë në humorin tuaj të mirë:

Aloe vera

Egjiptianët e lashtë e quanin këtë bimë gjithashtu “bima e pavdekësisë”, prandaj kjo bimë e bukur jeshile ngjitej tradicionalisht në derë për të larguar shpirtrat e këqij. Mendohej se sillte energji pozitive në shtëpinë ku gjendet dhe sipas shkencës, aloe vera pastron ajrin nga kancerogjenët dhe çliron oksigjen gjatë natës, gjë që ndikon në gjumë më të mirë dhe cilësor.

Livando

Qetëson nervat, lehtëson dhimbjet e kokës, zvogëlon dhimbjet e lindjes dhe parandalon pagjumësinë dhe depresionin. Ka studime të shumta që kanë vërtetuar efektivitetin e saj dhe në vitin 2009 u zbulua se aroma e livandës ngadalëson pulsin dhe qetëson njerëzit që janë të ekspozuar ndaj stresit të madh. Ndaj vendoseni në dhomën ku kaloni më shumë kohë dhe do të zbuloni efektet e tij të dobishme në të gjithë organizmin.

Ivy

Ivy është një bimë që është një pastrues i mahnitshëm ajri, besoni apo jo, dhe këtë e kanë konfirmuar shkencëtarët e NASA-s. Thith substancat e dëmshme nga ajri, si smogu dhe çdo lloj tymi, dhe krijon ajër shumë më të mirë dhe më të freskët brenda shtëpisë në të cilën ndodhet. Ata nuk kërkojnë shumë ujë ose dritë dhe janë të lehta për t’u mirëmbajtur.

Zambak

Me lulet e saj të bukura të bardha, kjo bimë përmban një sasi të barabartë bukurie dhe funksioni. Zambakët paqësorë janë të njohur për heqjen efektive të molekulave të mykut nga ajri dhe neutralizimin e gazeve toksike si monoksidi i karbonit dhe formaldehidi. Ata janë në fakt pastrues ajri organik që do t’ju bëjnë të ndiheni rehat në shtëpinë tuaj.

Borziloku

Është pothuajse bima e freskët e preferuar e të gjithëve që përmban një sasi të madhe të një përbërjeje organike – linalool, e cila përdoret shpesh për aromaterapi. Një ekip ekspertësh japonezë ka zbuluar se linalool redukton aktivitetin e një mijë gjeneve që aktivizohen gjatë situatave stresuese.

Merrni një nga këto bimë dhe do të zbukuroni shtëpinë tuaj, por edhe do të përmirësoni disponimin tuaj./

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë