Loading…

Bisedimet në Bruksel, pse s’kishte takim trepalësh?

  • 17/11/2021 | 07:36

Bisedimet në Bruksel, pse s’kishte takim trepalësh?

Kryenegociatorët nga Kosova dhe Serbia nuk janë takuar të martën në Bruksel, në kuadër të dialogut të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian.


Secili veç e veç kanë takuar të dërguarin special të bllokut evropian për dialog, Mirosllav Lajçak, mirëpo nuk janë realizuar takime trepalëshe.

Pritet që takimet të vazhdojnë edhe të mërkurën.

Mësohet se ndër temat për të cilat është diskutuar kanë qenë ato që lidhen me energjinë, të pagjeturit dhe nismat rajonale.

Delegacionin e Kosovës e ka udhëhequr zëvendëskryeministri i parë, Besnik Bislimi, ndërsa atë të Serbisë, Petar Petkoviq, drejtor në të ashtuquajturën Zyrë për Kosovën të Qeverisë së Serbisë.

Shefi i delegacionit të Serbisë ka thënë pas takimit se Beogradi ka insistuar që të diskutohet për krijimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë, para se të diskutohet për ndonjë temë tjetër.

Por, pala kosovare nuk ka pranuar që të bisedohet për këtë temë, prandaj duket se kjo edhe ka qenë arsyeja pse nuk ka pasur takim trepalësh.

Lajçak ka thënë përmes një postimi në Twitter se ka takuar ndaras palët dhe ua ka bërë të ditura pritjet e vendeve të BE-së.

“Është koha për përparim të vërtetë”, ka deklaruar ai.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë