Loading…

Bizneset në telashe: Qeveria ju lejon punën, Komunat kundërshtojnë ato me mbyllje

  • 17/03/2020 | 19:15

Bizneset në telashe: Qeveria ju lejon punën, Komunat kundërshtojnë ato me mbyllje

Ministrja e Ekonomisë, Punësimit, Tregtisë, Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Investimeve Strategjike, Rozeta Hajdari ka treguar udhëzuesin e ri të bizneseve lidhur me masat për parandalimin e koronavirusit, shkruan Gazeta Metro.

Hajdari ka publikuar katër vendimet e reja për lokalet e kafenesë, bareve, restoranteve, marketet, tregjet e kafshëve, tregjet e automjetëve dhe operatorët e tjerë që mund të punojnë.

Sipas këtij vendimi gjitha bizneset mund të punojnë, vetëm se duhet të merren masa higjienike, të dezinfektohen, punonjësit të pajisen me masa mbrojtëse dhe brenda lokalit të ketë distancë brenda 1 metër mes njerëzve, shkruan Gazeta Metro.

Por, derisa Qeveria ka marrë vendim që bizneset të fillojnë punën, Inspekcioni komunal nëpër qytetet e Kosovës po bën të kundërtën, ajo po vazhdon që të dënon të gjitha bizneset e përmendura më lartë që gjenden hapur, si shembull kemi Pejën dhe disa rajone të tjera.

Më poshtë keni komunikatën e plotë nga Ministra dhe një vendim unik apo të kundërt me atë të qeverisë të lëshuar nga Komuna e Pejës.

Komunikata e plotë:

UDHËZUES për bizneset për masat që duhet të ndërmerren për parandalimin e koronavirusit
[1] Masat brenda lokalit: të merren masa higjienike, të dezinfektohet, punonjësit të pajisen me pajisje personale mbrojtëse (sipas udhëzimit të Ministrisë së Shëndetësisë), të sigurohet që në secilin moment brenda lokalit të ketë maksimalisht aq njerëz, sa të mund të mbahet distanca minimale prej një metër në mes të njerëzve.

[2] Përveç kafeneve, bareve, pubeve, restoranteve, qendrat tregtare (përjashtuar farmacitë dhe marketet brenda tyre), tregjet e kafshëve dhe automjeteve, operatoret tjerë mund të punojnë.
GJITHSESI TË SIGUROHEN SE KUSHTET E PIKËS 1 JANË TË PLOTËSUARA!

Pazaret, çarshitë dhe tregjet konsiderohen si qendra tregtare dhe mbyllen, si të jenë Qendra Tregtare;

Hotelet duhet t’i mbyllin operacionet e gastronomisë (restorantet, bufetë, etj.) Mysafirët do të shërbehen me ushqim në dhomë. Hoteli duhet të sigurojë se i ka të dhënat e sakta të mysafirëve, vendin prej kah kanë ardhur dhe se do të ndërmarrë masa konform udhëzimeve të Ministrisë së Shëndetësisë;

Gjithashtu, kompanitë specifike (shërbime komunale, financiare, komunikime elektronike) mund të ofrojnë shërbime deri në një masë të domosdoshme, por me orar e staf të reduktuar. Paraprakisht, duhet të sigurohen se një pjesë të operacioneve i kanë kaluar në kanale elektronike.
GJITHSESI TË SIGUROHEN SE KUSHTET E PIKËS 1 JANË TË PLOTËSUARA!

[3] Operatorët ekonomikë me ofertë mikse: shitje dhe shërbim, psh: furrë buke (shet gatojca dhe i shërben të njëjtat brenda lokalit); byrektore (shet dhe shërben); qebaptore, pastiqeri, gjellëtore, e ushqimore tjera.

Ndërsa, pikat e karburantit (shesin karburant, lubrifikantë, pajisje përcjellëse, por edhe kanë kafene e gjellëtore); auto-larje, e raste të ngjashme, që edhe shesin produkte, por edhe shërbejnë duhet vetëm të shesin, kurse shërbimi i pijeve e ushqimeve duhet të ndalohet!

GJITHSESI TË SIGUROHEN SE KUSHTET E PIKËS 1 JANË TË PLOTËSUARA!

Personat përgjegjës të operatorëve ekonomikë obligohen që brenda objektit afarist të sigurojnë që distanca në mes personave prezentë në lokal të jetë së paku 1 metër, personat tjerë duhet të lihen jashtë dhe të presin në radhë.

[4] Prodhuesit dhe ndërtimtarët mund të mos e ndalojnë prodhimin, por detyrimisht të marrin masa të organizimit në punë si: ndërrime (turne) për të reduktuar numrin e njerëzve që qëndrojnë në prodhim dhe të sigurohet distanca minimale prej 1 metër gjatë gjithë kohës.

Ndalohet qëndrimi i personave të tjerë në lokalet afariste, përveç shitësit dhe blerësve. Personat përgjegjës të operatorit ekonomik obligohen që brenda objektit prodhues e fushës së ndërtimit të sigurojnë që distanca në mes personave të jetë së paku 1 metër.///gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë