Loading…

Blinken e telefonon Vucic’in: E falënderova për qasjen e hapur ndaj Planit të BE’së dhe angazhimin konstruktiv ndaj emisarëve

  • 02/02/2023 | 01:00

Blinken e telefonon Vucic’in: E falënderova për qasjen e hapur ndaj Planit të BE’së dhe angazhimin konstruktiv ndaj emisarëve

Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka biseduar në telefon me Presidentin e Serbisë, Aleksandër Vucic, dhe e ka falënderuar për qasjen e hapur ndaj Propozimit Europian si dhe angazhim konstruktiv ndaj pesë emisarëve nga SHBA dhe BE, shkruan Gazeta Metro.


Blinken ka shkruar në Twitter se e ka telefonuar presidentin serb, Vucic, të cilin e ka falënderuar për qasjen e tij të hapur ndaj Propozimit Europian si dhe për sigurinë dhe paqen dhe stabilitetin në rajon, siç tha Blinken është është thelbësor për sigurimin e së ardhmes europiane të Serbisë

“Bisedova me presidentin e Serbisë Aleksandar Vucic sot për ta falënderuar për angazhimin e tij konstruktiv me ekipin SHBA-BE javën e kaluar dhe për qasjen e hapur të tij ndaj propozimit të BE-së për sigurimin e paqes dhe stabilitetit në rajon, i cili është thelbësor për sigurimin e së ardhmes evropiane të Serbisë”, ka shkruar Blinken.

Duhet theksuar se sekretari Blinken nuk ka pasur ndonjë telefonatë deri në këto momente me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti. Të paktën deri më tani nuk është raportuar nga asnjëra palë./gazetametro.net

Zhvillimet e fundit: Blinken dhe Vucic bisedojnë ne telefon për dialogun Kosovë-Serbi

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë