Loading…

Blinken shtyn vizitën në Kinë pas ‘balonës përgjuese’ mbi qiellin e SHBA’së

  • 03/02/2023 | 17:27

Blinken shtyn vizitën në Kinë pas ‘balonës përgjuese’ mbi qiellin e SHBA’së

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken ka shtyrë një udhëtim në Kinë pasi një balonë spiune kineze u zbulua fluturuar nëpër SHBA.


Blinken pritej të takohej me homologun e tij kinez dhe potencialisht me presidentin e Kinës, Xi Jinping.

Vizita do të kishte ardhur në mes të tensioneve të përkeqësuara midis dy vendeve.

Kina ka thënë se balona është përdorur për kërkime meteorologjike dhe ka devijuar nga rruga e saj për shkak të motit të keq.

Zyrtarët amerikanë kanë thënë se janë të bindur se “baloni i mbikëqyrjes” që fluturon mbi SHBA është kinez.

Një deklaratë nga Ministria e Jashtme e Kinës tha se vendit “i vjen keq” për incidentin dhe do të punojë me SHBA-në për të zgjidhur çështjen.

Vizita e Blinken pritej të bëhej më 5 dhe 6 shkurt.

Një zyrtar amerikan i cituar nga Associated Press tha se vendimi për ndërprerjen e papritur të udhëtimit u mor nga Blinken dhe Presidenti amerikan Joe Biden.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë