Loading…

‘Blla blla blla’: Grenell thumbon Chollet për takimin me Osmanin, i thotë se po i shpërfillin 

  • 19/09/2023 | 14:59

‘Blla blla blla’: Grenell thumbon Chollet për takimin me Osmanin, i thotë se po i shpërfillin 

Ish zyrtari i lartë amerikan Richard Grenell që dikur ishte i dërguar i posaçëm për dialogun Kosovë-Serbi s’u përmbajt në ngacmimin e diplomatit tani të lartë amerikan, këshilltarit në DASH, Derek Chollet, të cilin e thumboi se politikanët kosovarë po e sorollatin, transmeton Gazeta Metro.


Grenell në vazhdimësi ka pasur retorikë të ngjashme për administratën Biden rreth dialogut Kosovë-Serbi të cilën e akuzon për lënie në dorë rolin kryesor të procesit aleatëve europianë. Ankesë e ngjashme ishte për Grenell se po shpërfillte aleatët europianë dhe i minonte procesin me kritikat e tij të ashpra e publike.

“A ia përmende që zgjedhjet duhet shpallur? Po kërkesën për themelimin e Asociacionin e Komunave Serbe?
Fjalët tua bla bla bla…
Këtë keni një vit që e thoni. Këtë kërkesë e kenë shtruar me 3 qershor.
Ata po ju shpërfillin”.

Presidentja Vjosa Osmani që ndodhet në New York për mbledhjen e OKB’së ku u takuan me zyrtarët e lartë amerikanë të përfshirë në procesin e dialogut, Gabriel Escobar dhe Derek Chollet.

Chollet kishte shkruar një njoftim formal e të shkurtër se kishin zhvilluar një diskutim të mirë rreth deeskalimit në Veri dhe nevojën për angazhim më të madh në dialogun e lehtësuar nga BE./gazetametro.net 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë