Loading…

Bllokada në Trust, guvernatori i bankës: I kam shkruar ministrit Murati, nuk kam marrë përgjigje

  • 24/03/2023 | 18:50

Bllokada në Trust, guvernatori i bankës: I kam shkruar ministrit Murati, nuk kam marrë përgjigje

Komisioni Për Buxhet, Punë dhe Transfere ka ftuar për raportim komisionin përzgjedhës për bordin e Fondit të Kursimeve Pensionale.


Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës (BQK), Fehmi Mehmeti ka raportuar para deputetëve punën që ka bërë për të zgjedhur bordin, ku tha se përkundër emaileve që u ka dërguar ministrit të Financave Hekuran Muratit, dhe Auditores së Përgjithshme nuk ka marrë pëlqimin për të shpallur konkurs.

Ai tha se është fakt që pozitat janë të përcaktuara nga komisioni përzgjedhës sipas Ligjit për Fondin për Kursime Pensionale të Kosovës.

“Më 10 mars unë kam pranuar një email nga Fondi i Kursimeve Pensionale të Kosovës, ku bëjnë me dije se janë dy pozita vakante, pastaj në funksion të zbatimit të kompetencave të guvernatorit dhe procesit të përzgjedhjes së anëtarëve të bordit drejtues të Fondin për Kursime Pensionale të Kosovës, janë ndërmarrë veprimet si më poshtë, më 14 mars domethënë pas 4 dite, prej që e kam pranuar letrën prej Fondit për Kursime Pensionale, përmes emailit i jam drejtuar ministrit të Financave dhe Auditores së Përgjithshme ku kam kërkuar pëlqimin e tyre për ta autorizuar organin drejtues të Fondit për Kursime Pensionale, që të shpallë konkursin për plotësimin e dy pozitave vakande të atëhershme në bordin drejtues të Fondit të Kursimeve Pensionale të Kosovës. Pas dërgimit të emailit kam qenë në pritje të përgjigjjes zyrtare nga ministri dhe auditorja e përgjithshme, pasi nuk kam pranuar asnjë përgjigjje nga të dy anëtarët e tjerë që nga domethënë kërkesa e datës 14 mars 2022. ”, tha Mehmeti

“Me datë 24 tetor 2022 përseri përmes emaili i jam drejtuar ministrit dhe auditores së përgjithshme për dy anëtarë, por e kam potencuar se mund të jenë edhe anëtarët tjerë”, tha Mehmeti.

Ndërkaq Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca tha se katër ditë pas marrjes së emailit të datës 24 tetor i ka kthyer përgjigje Mehmetit.

“Më duhet t’i sqarojë disa çështje. Sa i përket ftesave, guvernatori ka deklaruar se ka bërë 3 ftesa për takim, mirëpo unë nuk e kam pranuar ftesën me datën 14 mars. Më datë 24 me është bërë prapë një pëlqim qe të vazhdojë konkursi, pas 4 ditësh ia kam kthyer e-mailin. Si auditore e përgjithshme kam qenë në një pozitë jo të mirë”, tha Spanca.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë