Loading…

Bob Dylan konfirmon mospjesëmarrjen në Nobel

  • 17/11/2016 | 10:36

Bob Dylan konfirmon mospjesëmarrjen në Nobel

Çmimi Nobel në Letërsi mund të jetë çmimi më i rëndësishëm letrar në botë, por jo të gjithë fituesit  mundë të  shkojë në atë në ceremoni.Bob Dylan nuk do të shkojë në Stokholm për të tërhequr Çmimin Nobel në letërsi sepse është shumë i zënë me angazhime të tjera.

Për gati dy javë, ai nuk pranoi të marrë thirrjet nga anëtarët e akademisë. Per Wastberg, një anëtar i akademisë dhe kryetar i Komitetit Nobel të Letërsisë, i quajtu këngëtarin të pasjellshëm dhe arrogant.

bob_dylan

Dorëzimi  i çmimit do të bëhet më 10 dhjetor të këtij viti nga Mbreti i Suedisë, në “Akademinë Mbretërore Suedeze të Shkencave”

Bob Dylan u vlerësua me çmimin Nobel për letërsi në 13 tetor të këtij viti.

Këngëtari vlerësohet si njeriu që ka ndikuar në muzikë dhe kulturën botërore për më shumë se pesë dekada /gazetametro.net

 

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë