Loading…

Borrell: BE ka ngrirë 300 miliardë fonde ruse, po punojmë për t’i sekuestruar

  • 01/12/2022 | 11:07

Borrell: BE ka ngrirë 300 miliardë fonde ruse, po punojmë për t’i sekuestruar

Përfaqësuesi i lartë i BE-së, Josep Borrell, është shprehur se BE ka në kontroll mbi 300 miliardë burime financiare nga banka qendrore ruse dhe kjo shumë parash mund të përdoret për rindërtimin e Ukrainës.


Në një deklaratë në samitin e OSBE-së në Lodz të Polonisë, ai tha se do të shqyrtojnë të gjitha mundësitë ligjore që Rusia të paguajë për shkatërrimin që ka bërë.

“Ne do të shqyrtojmë të gjitha mundësitë ligjore për t’u siguruar që Rusia të paguajë për shkatërrimin që ka bërë. Këto rezerva tani janë të ngrira, por nga bllokimi në sekuestrim ka një ndryshim, ne po punojmë për këtë”- ka theksuar Borrell.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë