Loading…

Borrell: E mirëpresim dërgimin e 700 trupave shtesë në Kosovë, qetësia duhet rivendosur tani

  • 30/05/2023 | 23:13

Borrell: E mirëpresim dërgimin e 700 trupave shtesë në Kosovë, qetësia duhet rivendosur tani

Sekretari i Përgjithshëm i NATO’s, Jens Stoltenberg, ka thënë sot se do të dërgojnë mbi 700 trupa shtesë në Kosovë, ndërsa këtë vendim e ka mirëpritur, përfaqësues i Lartë për politikë të Jashtme dhe të Sigurisë nga Bashkimi Europian, Josep Borrell, ndërsa ka kërkuar që qetësia të rivendoset menjëherë, shkruan Gazeta Metro.


Borrell ka thënë se e mirëpret dërgimin e 700 trupave të NATO’s në Kosovë në kuadër të KFOR’it.

“E mirëpres vendimin e Sekretari i Përgjithshëm i NATO’s, Jens Stoltenberg për të vendosur 700 trupa shtesë në Kosovë” ,ka thënë Borrell

Ai ttuje ka thënë se do vazhdojnë koordinimin e ngushtë me KFOR dhe Eulex. Ndërsa ka thënë se qetësia duhet të rivendoset tani.

“Ne do të vazhdojmë koordinimin dhe bashkëpunimin tonë të ngushtë me KFOR’in, duke përfshirë misionin tonë Eulex. Qetësia duhet të rivendoset tani.”, tha tutje Borrell./gazetametro.net

Shefi i NATO’s: Do të dërgohen mbi 700 trupa shtesë në Kosovë, duhet t’i ndërmarrin disa aksione të domosdoshme

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë