Loading…

Borrell kërkon nga Kosova dhe Serbia gjetjen e një zgjidhjeje të qëndrueshme

  • 22/10/2022 | 17:02

Borrell kërkon nga Kosova dhe Serbia gjetjen e një zgjidhjeje të qëndrueshme

Josep Borrell, Përfaqësues i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikën e Jashtme dhe Siguri, ka thënë se në situatën aktuale gjeopolitike, është rëndësishme gjetja e një zgjidhjeje të qëndrueshme mes Kosovës dhe Serbisë.


Këtë deklaratë, Borrell, e ka bërë përmes një postim i në Twitter, pas bisedës që ai ka pasur me Kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentin serb, Aleksander Vuçiq.

Po ashtu Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, ka thënë se, marrëveshja duhet të jetë gjithëpërfshirëse për normalizimin e marrëdhënieve mes dy vendeve.

“I foli presidentit Vuçiq për rrugën përpara në Dialogun e lehtësuar nga BE. Në mjedisin aktual gjeopolitik është më e rëndësishme se kurrë gjetja e një zgjidhjeje të qëndrueshme dhe gjithëpërfshirëse për normalizimin e marrëdhënieve. Ne mbetemi në kontakt të ngushtë”, ka thënë ai.

“Diskutim i mirë me kryeministrin Albin Kurti  për hapat e ardhshëm në dialogun e ndërmjetësuar nga BE. Sigurimi i stabilitetit dhe sigurisë në Ballkanin Perëndimor është edhe më i rëndësishëm në kontekstin aktual gjeopolitik. Ne do të vazhdojmë të punojmë drejt një normalizimi gjithëpërfshirës të marrëdhënieve”, ka deklaruar Borrell në Twitter.

Përderisa Borrell kreu bisedë telefonike me liderët e dy vendeve, emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajcak, pati një tjetër vizitë sot në Prishtinë, ku u takua me kryeministrin Albin Kurti. Diskutimet ishin mbi kornizën finale të marrëveshjes mes palëve që po dialogojnë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë