Loading…

Borxhi publik në SHBA ka tejkaluar shifrën 33 trilion dollarë për herë të parë në historinë e saj

  • 19/09/2023 | 13:21

Borxhi publik në SHBA ka tejkaluar shifrën 33 trilion dollarë për herë të parë në historinë e saj

Borxhi publik i Amerikës ka kaluar 33 trilion dollarë për herë të parë në historinë e SHBA’së këtë të hënë në një moment ku në Washington rrezikohet mos votimi i buxhetit, transmeton Gazeta Metro.


Të dhënat të publikuara nga Departamenti i Thesarit tregoj shifrën e borxhit publik i cili matë këstet që qeveria federale i detyrohet huadhënësve dhe kjo shifër ka arritur në 33.04 trilion dollarë.

Maya MacGuineas presidentja e Komitetit Federal të Buxhetit ka thënë se kjo është një “arritje” për të cilën nuk është krenar askush, raporton The Daily Wire.

Ajo më tej shtoi se shifra të tilla janë të rrezikshme dhe se ka frikë se publiku ka filluar të mësohet me këto shifra./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë