Loading…

Bota e artit në zi: Vdes në moshën 83 vjeçare regjisori dhe skenaristi i njohur amerikan

  • 26/10/2020 | 14:34

Bota e artit në zi: Vdes në moshën 83 vjeçare regjisori dhe skenaristi i njohur amerikan

Ka vdekur në moshën 83 vjeçare, William Blinn, skenaristi i filmave televizivë të njohur, si “Brian’S Song”, “Roots”, si dhe filmit “Purple Rain” me protagonist Princin.


Blinn thuhet se u nda nga jeta në shtëpinë e tij në Burbank, Kaliforni, sipas një njoftimi të bërë nga vajza e tij, Anneliese Johnson.

Kujtojmë se Blinn kishte fituar një çmim ‘Emmy’ për “Brian’s Song”, duke u cilësuar si një nga filmat më të shikuar të asaj kohe.

Po ashtu skenaristi vazhdoi krijimin dhe prodhimin e shfaqjeve televizive mes tyre; “Starsky & Hutch”, “Rookies” dhe “Pensacola: Wings of Gold”, në një karrierë që zgjati pesë dekada.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë