Loading…

Brazili tejkalon SHBA’të me numrin ditor të viktimave nga koronavirusi

  • 26/05/2020 | 12:26

Brazili tejkalon SHBA’të me numrin ditor të viktimave nga koronavirusi

Vdekjet e përditshme të koronavirusit në Brazil ishin më të larta se në Shtetet e Bashkuara për herë të parë gjatë 24 orëve të fundit, sipas Ministrisë së Shëndetit të vendit, transmeton Gazeta Metro.


Brazili regjistroi 807 vdekje gjatë 24 orëve të fundit, ndërsa 620 vdiqën në Shtetet e Bashkuara.

Brazili ka numrin më të lartë të të infektuarve në botë, me 374.898 raste, pas SHBA me 1.637 milion raste.

Ndërkohë, Shtëpia e Bardhë të hënën lëshoi ​​një deklaratë duke ndryshuar kohën e fillimit të kufizimeve të reja të udhëtimit nga Brazili në Shtetet e Bashkuara. Shtëpia e Bardhë njoftoi se po kufizonte udhëtimin nga Brazili në Shtetet e Bashkuara, dy ditë pasi kombi i Amerikës së Jugut u bë pikë e nxehtë në botë.

Ndalimi i udhëtimit ishte një goditje për Presidentin brazilian të krahut të djathtë, Jair Bolsonaro, i cili ka ndjekur shembullin e Presidentit amerikan Donald Trump në adresimin e pandemisë, duke luftuar thirrjet për distancim shoqëror dhe për të provuar barnat e pavërtetuara shkencërisht./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë