Loading…

Brenda këtij viti kërkojnë seancën për Astritin

  • 29/11/2016 | 14:39

Brenda këtij viti kërkojnë seancën për Astritin

Aktivistë të shoqërisë civile sapo kanë dorëzuar peticionin me 23 mijë e 774 nënshkrime bashkë me kërkesat për Kuvendin e Kosovës dhe deputetët e këtij kuvendi për rastin e vdekjes së Astrit Deharit.

Besa Luzha e cila bëri dorëzimin e këtij peticioni tregoi se kërkesat e tyre mbesin të njëjta: Dorëheqja e dy ministrave të Drejtësisë dhe Punëve të Brendshme, mbajtjen e një seance dhe hetim të pavarur ndërkombëtar.

Luzha tha se umri i nënshkrimeve është dyfish më i madh se sa që kërkohet për një qështje, dhe pret që deputetët të tregohen të përgjegjshëm dhe ta hapin si temë diskutimi në Kuvendin e Kosovës vdekjen e Astrit Deharit.

Seanca, Luzha kërkoi që të mbahet në muajin dhjetor dhe të mos lihet për vitin tjetër.

“Dhe presim pas dy dhjetorit në momentin e  parë të mundshëm të mbahet seanca.

Kishim dashtë që mos të lihet deri në vitin e ardhshëm. Ne nuk po kërkojmë asgjë më shumë dhe të bëjnë atë për të cilën i kemi zgjedh dhe për atë që paguhen”, tha Luzha./gazetametro.net

peticioni-4 peticioni

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë