Loading…
Brexit: Më shumë se 200 kompani largohen nga Britania vendosen në Holandë
  • 11/02/2019 | 20:38

Brexit: Më shumë se 200 kompani largohen nga Britania vendosen në Holandë

Qeveria holandeze ka deklaruar se është në bisedime me më shumë se 250 kompani, të cilat për shkak të Brexit do të largohen nga Britania e Madhe dhe pritet të vendosen në Holandë, transmeton Gazeta Metro.


Ministria e punëve të jashtme tha se kishte tërhequr 42 kompani apo degë dhe 1,923 vende pune nga Britania e Madhe vitin e kaluar, shkruan “Guardian”, transmeton portali arbresh.info

Në mesin e kompanive që pritet të largohen nga Britania e Madhe drejt Holandës janë Discovery Channel, Sony dhe Bloomberg.

Sony njoftoi muajin e kaluar se po lëvizte selinë e saj europiane në Amsterdam, pasi kompanitë në MB vazhduan të përparonin me planet e paparashikuara. Rivali i saj Panasonic tashmë ka lëvizur në kryeqytetin holandez.

Raporti i qeverisë tha se një kompani tjetër japoneze, banka e investimeve Norinchukin, po lëvizte gjithashtu në Amsterdam, së bashku me kompaninë globale të përmbajtjes TVT Media, ofruesit e shërbimeve financiare MarketAxess dhe Azimo dhe siguruesit detar UK P & I Club.

Kjo po ndodh edhe pse Mark Ruttë, kryeministri holandez, ka deklaruar se nuk e sheh Brexit si një mundësi biznesi, ndërsa vendet si Irlanda, Franca, Gjermania, Belgjika, Luksemburgu, në mënyrë active kanë kërkuar mundësi përfitimi.

Në raport thuhet shumica e kompanive që duan të lëvizin janë angleze, ndërsa ka edhe amerikane dhe aziatike.

Numri i kompanive që  kanë për synim zhvendosjen në vendet e BE-së është në rritje. Instituti i Drejtorëve dhe Konfederata e Industrisë britanike kohët e fundit thanë se bizneset kanë nevojë për siguri. /gazetametro.net

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë