Loading…

Britania do fillojë të testojë efektin e ilaçit anti-malarie që Trump tha se e kishte përdorur

  • 21/05/2020 | 16:38

Britania do fillojë të testojë efektin e ilaçit anti-malarie që Trump tha se e kishte përdorur

Punëtorët shëndetësorë në Mbretërinë e Bashkuar do të jenë në gjendje të jenë pjesë e një gjykimi klinik që përfshin një ilaç të promovuar në masë të madhe nga Donald Trump, si një mënyrë të mundshme për të parandaluar koronavirusin, transmeton Gazeta Metro.


Gjyqi është studimi i parë global për të provuar nëse kloroku ose hidroksilklorina mund të parandalojë infeksionin, ndërsa gjykimet e mëparshme kanë parë nëse mund ta trajtojnë atë.
Spitalet në Brighton dhe Oxford janë të parat nga 25 vendet e planifikuara për të marrë pjesë në prova.

“Ne me të vërtetë nuk e dimë nëse kloroku ose hidroksikloroku është i dobishëm ose i dëmshëm kundër COVID-19”, tha ai, duke shtuar se gjykimi ishte mënyra më e mirë për të zbuluar.
Kjo vjen vetëm disa ditë pasi Presidenti amerikan Donald Trump u tha gazetarëve se ai kishte marrë ilaçin e paprovuar anti-malarial për të larguar virusin, i cili ka vrarë gati 330,000 njerëz në të gjithë botën.

Një studim në SH.B.A. tregoi se ilaçi nuk kishte asnjë përfitim në trajtimin e pacientëve me koronavirus dhe gjithashtu shoqërohej me një rrezik më të lartë të vdekjes.
Anthony Fauci, drejtori i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive, tha se nuk kishte prova që ilaçi të parandalonte koronavirusin.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka thënë që kloroku dhe hidroksilklorina nuk janë të licencuar për të trajtuar ose parandaluar COVID-19 dhe që ilaçet nuk duhet të përdoren jashtë provave klinike.
Prof Martin Lleëelyn nga Brighton dhe Sussex School, hetues në Mbretërinë e Bashkuar për gjyqin MORU, tha: “Nëse ilaçet po ashtu tolerohen si klorokina dhe hidroksilklorina mund të zvogëlojnë shanset për kapjen e COVID-19, kjo do të ishte tepër e vlefshme.”

Ekipi synon të japë rezultate deri në fund të vitit 2020./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë