Loading…

Për Britaninë Kosova forcë stabiliteti në Ballkan

  • 10/11/2016 | 12:21

Për Britaninë Kosova forcë stabiliteti në Ballkan

Kosova mund të jetë shembull i ndërtimit të shtetit dhe demokracisë, ka deklaruar sot në Prishtinë, ministri britanik për Punë të Jashtme, Boris Johnson. Këto komente ai i ka bërë gjatë një seance solemne të thirrur nga Kuvendi i Kosovës.

Ai tha se ndihej i lumtur që pas 17 vitesh ishte kthyer në Kosovë, në shtetin e pavarur, në demokracinë më të re evropiane.

Sekretari i britanik është shprehur i impresionuar me përparimet e shënuara në Kosovë, nga një vend që ai e mbante në mend për vuajtjet e shumta që kishte kaluar, në një shtet që po ndërtohet në partneritet me Perëndimin.

“Mendoj se Kosova mund të jetë shembull i ndritshëm dhe fuqishëm për të tjerët, për atë që ka arritur deri më sot. Ndihem krenar që Britania e Madhe ishte ndër vendet e para që e kishte njohur Kosovën më 2008”, ka thënë Johnson.

Tani kur Kosova është shtet i pavarur me institucione të zgjedhura, Johnson tha se, përveç zhvillimit të brendshëm, angazhimi duhet të përqendrohet edhe në luftën e përbashkët kundër kërcënimeve globale.

“Kemi një sfidë të përbashkët kundër terrorizmit, kundër ekstremizmit të dhunshëm, kundër korrupsionit dhe kundër krimit të organizuar dhe në duhet t’i luftojmë këto kërcënime së bashku”, ka thënë Johnson.

Tutje, sekretari britanik u ka bërë thirrje ligjvënësve dhe autoriteteve qeverisëse në Kosovë që të mos heqin dorë nga reformat, të forcojnë sundimin e rendit dhe ligjit dhe të angazhohen për marrëdhënie të mira me Serbinë, duke tejkaluar kështu historinë e dhimbshme që mbetet prapa.

“Kur flasim për rajonin në përgjithësi, Britania dëshiron që Kosova të jetë një forcë e paqes dhe stabilitetit në gjithë Ballkanin Perëndimor dhe kjo duhet të përfshijë arritjen e një marrëdhënie normalizimi me Serbinë dhe unë jam duke iu gëzuar diskutimit të këtyre çështjeve në Beograd, gjithashtu”, ka thënë Johnson.

Njëherësh, Johnson ka ngushëlluar familjen Dehari dhe ka kërkuar hetime të pavarura për ndriçimin e vdekjes së aktivistit të Vetëvendosjes, Astrit Dehari në burgun e Prizrenit.

Ndër tjera, ai është shprehur i entuziazmuar me faktin që një vend i vogël si Kosova ka një kampione olimpike si Majlinda Kelmendi dhe shumë yje të muzikës me famë botërore që adhurohen shumë në Britani.

Në Prishtinë, sekretari Boris Johnson u prit nga ministri i Jashtëm Enver Hoxhaj dhe kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli.

Ky i fundit i ka shprehur mirënjohje Britanisë së Madhe për angazhimin dhe ndihmën e dhënë, jo vetëm për çlirimin, por edhe shtet-ndërtimin e Kosovës.

Ministri britanik po qëndron në Prishtinë edhe për lansimin e projektit “Përkrahje për zhvillimin e partive politike”, si pjesë e mbështetjes së zhvillimit të demokracisë në Kosovë.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë