Loading…

Britania e Madhe mban fjalën: Tanket Challenger 2 arrijnë në Ukrainë, hyjnë në betejë së shpejti

  • 28/03/2023 | 21:59

Britania e Madhe mban fjalën: Tanket Challenger 2 arrijnë në Ukrainë, hyjnë në betejë së shpejti

Mbretëria e Bashkuar ishte zotuar se do të dërgojë 14 tanke në Ukrainë për të ndihmuar në zmbrapsjen e invadimit të Rusisë, që kanë arritur tashmë njoftoi ministri ukrainas i mbrojtjes Oleksii Reznikov, transmeton Gazeta Metro.


”Këto makina fantastike së shpejti do të nisin misionet luftarake” ka shkruar Reznikov, i cili falënderoi kryeministrin britanik Rishi Sunak dhe ministrin britanik të mbrojtjes Ben Wallace për donacionin e tyre.

Shtetet aleate i kanë premtuar skuadrone të tjera tankesh, si Gjermania që dërgoi dy Leopard 2 të hënën, dhe tre të tjerë u pranuan nga Portugalia poashtu.

Betejat më të ashpra në rajonin e Donetsk në Ukrainë ishin ato të tankeve, ku forcat ruse kanë siguruar fitore të vogla ditëve të fundit në Avdiivka me kosto të rëndë në automjete të blinduara./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë