Loading…

Britania nuk e braktis Hong Kong: Johnson do t’i ofroj shtetësi qytetarëve të përndjekur nga Kina

  • 01/07/2020 | 21:39

Britania nuk e braktis Hong Kong: Johnson do t’i ofroj shtetësi qytetarëve të përndjekur nga Kina

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson, është zotuar se do t’i ofroj të drejtën e jetesës dhe punës për qytetarët e Hong Kong në Britani pasi e akuzoi sot Kinën në parlamentin britanik për shkeljen serioze të traktatit me Britaninë, transmeton Gazeta Metro.


Kryeministri britanik Johnson konfirmoi se Britania do të hapë rrugën drejt shtetësisë për qytetarët e Hong Kong që do të mund të ndikonte rreth 3 milionë prej tyre.

Pas fillimit të zbatimit të egër të ligjit të ashtuquajtur të sigurisë kombëtare për Hong Kong nga Kina komuniste me arrestimet e para të kryera në qytetin. Njëri prej tyre është arrestuar raportuar se kishte mbajtur flamurin britanik ‘Union Jack’  dhe kishte bërë thirrje për pavarësinë e Hong Kong.

Derisa po fliste në parlamentin britanik sot Johnson tha se ligji “përbën një shkelje të qartë dhe serioze të deklaratës së përbashkët kineze-britanike”.

Të njëjtin mëndim e qëndrim për gjendjen e kishin edhe opozita britanike laburiste që po ashtu e konsiderojnë se kina ka shkelur traktatin dhe kanë kërkuar që Mbretëria e Bashkuar të bëjë hapa konkret të përmbushjes së obligimeve ndaj njerëzve në Hong Kong.

Deputetja e parlamentit britanik nga radhët e laburistëve, Lisa Nandy tha se “ky nuk është momenti që të tërhiqemi” tha ajo./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë