Loading…

Britania pritet të kalojë dimrin më të vështirë në 30 dekadat e fundit

  • 11/09/2019 | 13:09

Britania pritet të kalojë dimrin më të vështirë në 30 dekadat e fundit

Ekspertët e motit paralajmërojnë se ky dimër mund të jetë një nga më të ftohtët në 30 vitet e fundit dhe Britania mund të shohë një përsëritje të Bishës vdekjeprurëse nga Lindja.


Nuk ishte kaq shumë kohë më parë, të ftohtit brutal shkaktoi vdekjen e pothuajse 20 njerëzve ndërsa Britania e Madhe ishte zhytur nën temperaturat -15C me dëborë dhe akull të rëndë që anuloi fluturime, mbylli shkollat dhe shkaktoi pengesa të mëdha për njerëzit.

Studiuesit nga një universitet në Londër kanë paralajmëruar se një vorbull ngrirës i ajrit Arktik mund të spastrojë të gjithë vendin brenda disa muajve të ardhshëm.Duke i përgatitur për më të keqen, britanikëve u është kërkuar që të marrin disa masa paraprake kryesore për të mbrojtur shtëpitë e tyre nga ngrirja dhe të kursejnë para.

Vera nuk ka mbaruar akoma, por dimri do të jetë i vështirë dhe njerëzit mund të ndërmarrin këto hapa për t’u siguruar që ata nuk janë në rrezik kur moti do fillojë të ashpërsohet./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë