Loading…

Britanikët mendojnë për zgjedhjet në Kosovë

  • 17/11/2016 | 17:43

Britanikët mendojnë për zgjedhjet në Kosovë

Kosova meriton një sistem partiak të hapur, transparent, të përgjegjshëm dhe që i përgjigjet nevojave të qytetarëve.


Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar, në Kosovë Ruari O’Connell përmes një postimi në Facebook, ka ngritur çështjen e sistemit të zgjedhjeve në Kosovë.

Ai ka thënë se Kosova meriton një sistem partiak të hapur, transparent, të përgjegjshëm dhe që i përgjigjet nevojave të qytetarëve. Për këtë O’Connell, ka filluar të bisedojë edhe me fondacione britanike.

“Në një demokraci të konsoliduar, partitë politike luajnë një rol qenësor. Ato janë mekanizëm për të përfaqësuar vullnetin e popullit dhe për t’a kthyer atë në politikë praktike. Kosova meriton një sistem partiak që është i hapur, transparent, i përgjegjshëm dhe i përgjigjet nevojave të qytetarëve. Kështu që unë jam duke kaluar pjesën më të madhe kësaj jave duke u takuar me kolegët nga Westminster Foundation for Democracy (WFD), me partitë politike të Kosovës për të diskutuar se si Mbretëria e Bashkuar dhe WFD mund të ndihmojnë partitë e Kosovës për t’i plotësuar nevojat e demokracisë së Kosovës”, ka përfunduar O,Connell./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë