Loading…

Brnabic kërcënon CEFTA-n: Keni 90 ditë, në të kundërtën Serbia padit

  • 27/11/2018 | 18:25

Brnabic kërcënon CEFTA-n: Keni 90 ditë, në të kundërtën Serbia padit

Nëse nuk filloni konsultimet apo nuk e zgjidhni problemin në 90 ditët e ardhshme, Serbia do të fillojë procedurën para Gjykatës së abritrazhit, ka këerkuar ministrja serbe nga sekretariati i këtij institucioni, ja thënë kryeministrja serbe

Kryeministrja e Serbisë Ana Brnabic ka njoftuar qytetarët e Serbisë se në emër të Qeverisë së Serbisë e, sipas saj, në harmoni me marrëveshjen e CEFTA-s, i ka dërguar Sekretariatit të këtij institucioni një kërkesë formale për konsultime të drejtpërdrejta në kuadër të komitetit të përbashkët, transmeton gazetametro.net.

“Ata nga nesër, nga marrja e kërkesës, kanë afat 90 ditë kalendarike që të zgjidhin problemin të cilin Prishtina e ka bërë me shkeljen e drejtpërdrejtë të marrëveshjes në konsultime të drejtpërdrejta”, u ka shpjeguar Brnabic gazetarëve sipas medieve serbe.

Ajo ka paralajmëruar se, nëse nuk fillojnë konsultimet e përbashkëta apo nuk zgjidhet problemi brenda 90 ditës, Serbia në harmoni me marrëveshjen e CEFTA-s do të fillojë procedurën para Gjykatës së arbitrazhit.

Kërkesa, pos Sekretariatit të CEFTA-s, sipas saj, i është dërguar edhe UNMIK-ut, si nënshkrues për territorin e Kosovës, si edhe sekretarit të përgjithshëm të OKB-së.

Brnabic edhe këtë herë ka përsëritur se Serbia nuk do të vërë kundërmasa ndaj vendimit të Kosovës për takasat në malltrat serbe./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë