Loading…

Budallakia ska fund, përgatiti çaj me ‘Kërpudhat magjike’ më pas i injektoi në trupin e tij

  • 19/01/2021 | 16:04

Budallakia ska fund, përgatiti çaj me ‘Kërpudhat magjike’ më pas i injektoi në trupin e tij

Një burrë përgatiti një çaj nga ‘kërpudhat magjike’ dhe injektoi shpikjen në venat e tij, disa ditë më vonë, ai përfundoi në departamentin e urgjencës me kërpudhat që i rriteshin në gjak, transmeton Gazeta Metro.


Burri kaloi 22 ditë në spital, tetë nga ato ditë në njësinë e kujdesit intensiv, ku ai mori trajtim për dështimin e organeve multisisteme. Tani edhe pse i lëshuar nga spitali, ai është ende duke u trajtuar me një regjim afatgjatë të ilaçeve antibiotike dhe antifungale, sipas një përshkrimi të rastit të botuar më 11 janar në Journal of Academy of Consultation-Ndërlidhëse Psikiatria.

Rasti nuk zbuloi nëse injektimi i çajit mund të shkaktojë efekte të vazhdueshme psikoaktive, siç edhe mund të dihet ndonjëherë kur njerëzit gëlltitin kërpudhat helmuëse, mund të shkaktojë reagime të ngjashme, sigurisht po aq të rrezikshme shkruajnë mjekët në raport.

Për shembull, në raste të rralla, njerëzit mund të zhvillojnë një gjendje të quajtur çrregullim të perceptimit të vazhdueshëm të shkaktuar nga halucinogjene, ku ata përjetojnë kthim prapa të gjallëve, të udhëtimit të tyre shumë kohë pasi ka ndodhur, sipas Institutit Kombëtar të Abuzimit me Drogën.
Rasti ‘nënvizon nevojën për edukim të vazhdueshëm publik në lidhje me rreziqet që vijnë nga përdorimi i kësaj dhe ilaçeve të tjera, në mënyra të ndryshme’ shkruajnë mjekët.

Sipas raportit mjeksor, duke injektuar atë, pacienti 30-vjeçar kishte shpresuar të lehtësonte simptomat e çrregullimit bipolar dhe varësisë nga opioidet, ai kishte lexuar raporte në internet që përshkruanin efekte të mundshme terapeutike të halucinogjenëve si LSD dhe psilocibina,nga edhe u inspirua për të përgatitur këtë çaj, sipas raportit. Anëtarët e familjes së tij vunë në dukje se ai kohët e fundit kishte ndaluar t’i përmbahej ilaçeve të tij të përshkruara bipolare dhe ‘po udhëtonte me biçikletë midis gjendjeve depresive dhe maniake’. //gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë