Loading…

Budapest: Në kafiteri robotët sjellin kafe dhe i argëtojnë mysafirët

  • 27/01/2019 | 17:23

Budapest: Në kafiteri robotët sjellin kafe dhe i argëtojnë mysafirët

Robotët në kafeterinë Enjoy të Budapestit mund të bëjnë gjithçka – të sjellin ushqim e pijë, të tregojnë barcoleta, të vallëzojnë me fëmijët apo të bëjnë muhabet me mysafirët, trasnmeton Gazeta Metro.

Robotët kamarierë ecin nëpër stazat e shënuara deri sa u shërbjën mysafirëve, të cilët janë lutur të mos i pengojnë në rrugë.

Disa robotë shërbejnë për argëtim, si ‘Recepcionistja Pepper’, e cila bisedon me mysafirët, ndërsa po patët dëshirë edhe mund të vallëzoni me të. Pepperin e ka zhvilluar kompania japoneze Softbank, ndsrsa është dashur të modofikohet në mënyrë që të mund t’i dëgjojë njerëzit në kafenenë e zhurmshme./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë