Loading…

Bukë e gatuar në shtëpi me kefir: Qëndron e freskët deri në pesë ditë

  • 23/09/2022 | 14:14

Bukë e gatuar në shtëpi me kefir: Qëndron e freskët deri në pesë ditë

Krokante nga jashtë, e butë nga brenda.


Kefiri, si maja e bukës, është treguar se është perfekt për të gatuar edhe këtë bukë.

Përbërësit:

– 150 ml kefir
– 80 g miell
– 250 gr miell për brumin e ngjeshur
– 100 gr miell fara kungulli
– 100 g miell thekre
– 50-100 g miell integral
– 1 lugë çaji kripë
– 300 ml ujë

Gatimi:

Kefirin dhe miellin i trazoni mirë dhe në temperaturë dhome, të mbuluar me folie transparente, duhet ta lini të qëndrojë për 24 orë.

Pas kësaj, me ujë ngjishni bukën, duke shtuar miell dhe e lini që brumi të rritet.

E tundni brumin lehtë në letër për pjekje të lyer me vaj, e rrotulloni pak dhe e vendosni në një kallëp të gjatë dhe e lini të “pushojë” për 30 minuta.

Piqeni 15 minutat e para në 200 gradë celsius dhe më pas në 180 gradë për 25 minuta të tjera, me një enë me ujë në fund të furrës.

Hiqeni bukën nga kallëpi pas pjekjes dhe lëreni të ftohet.

Ju bëftë mirë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë