Loading…

Bukuria përrallore që duhet ta vizitoni këtë verë: ‘Liqenati’ i Bjeshkëve të Nemuna

  • 20/06/2019 | 17:00

Bukuria përrallore që duhet ta vizitoni këtë verë: ‘Liqenati’ i Bjeshkëve të Nemuna

Turistë të shumtë shkojnë edhe në Pejë në Bjeshkët e Nemuna si gjatë verës ashtu edhe dimrit. Rugova është njëra ndër pikat kyçe, ku ka edhe pamje mahnitëse, shkruan Gazeta Metro.


Në Bjeshkët e Nemuna ndodhet edhe liqeni i quajtur Liqenati i Madh apo i Kuqishtës. Ky është një liqen malor i cili ndodhet në Malin e Leqinatit në Bjeshkët e Nemuna të cilat shtrihen në pjesën perëndimore të Kosovës.

Ky liqen është i njohur në të gjithë Kosovën dhe vizitohet edhe nga njerëzit e Grykës së Rugovës ashtu si edhe nga alpinistët të cilët ngjiten në majat e maleve të tilla si Liqenati me 2,341 metra.

Liqeni i Liqenatit është në një lartësi mbidetare 1,970 metra./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë