Loading…

‘Bukuroshja e fjetur’: Shpella që gjendet nën malet e Alpeve Shqiptare, e gjatë mbi 2 kilometra

  • 21/07/2021 | 20:31

‘Bukuroshja e fjetur’: Shpella që gjendet nën malet e Alpeve Shqiptare, e gjatë mbi 2 kilometra

Fshati Radac në komunën e Pejës është njëri ndër fshatrat me pamje më të bukura në Kosovë, transmeton Gazeta Metro.


E pikërisht atje në malet e ‘Alpeve Shqiptare’, nën to ekziston një atraksion shumë interesant. Aty gjendet shpella magjike e njohur si ‘Bukuroshja e fjetur’.

Kjo shpellë është një vend që vizitohet shumë nga vizitorët dhe në verë sjellë shumë freski për ta. Afër kësaj shpelle buron edhe lumi i Drinit të Bardhë, ku më pas edhe derdhet në formë të ujëvarës dhe jep një pamje madhështore.

Ndërkaq sipas hulumtimeve thuhet që shpella është e gjatë 2100 metra, mirëpo ende nuk dihet shifra e saktë.

Shikoni më poshtë fotografitë e mrekullueshme që vijnë nga kjo shpellë. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë