Loading…

Bullgarët kërkojnë më shumë të drejta në Shqipëri

  • 09/02/2017 | 11:09

Bullgarët kërkojnë më shumë të drejta në Shqipëri

Deputetët bullgarë të parlamentit evropian janë duke lobuar për të drejtat e komunitetit bullgar që jeton në Shqipërinë lindore.


Ata po kërkojnë që një temë e tillë të jetë pjesë e agjendës evropiane. Çështja e tyre është bërë pjesë në draf rezolutën e Shqipërisë në Parlamentin Evropian, për të cilën do të debatohet më 14 shkurt.

“Ka nevojë për më shumë përpjekje për mbrojtjen e të drejtave të minoriteteve në Shqipëri, dhe BE-ja sygjeron që të drejtat e komunitetit bullgar në Shqipëri”, thuhet në amendament, përcjell Ballkan Insight, transmeton gazetametro.net.

As qeveria e as opozita shqiptare ende nuk kanë komentuar këtë nismë.

Momentalisht, Shqipëria nuk e njeh zyrtarisht komunitetin bullgar si kategori në listën e minoriteteve. /gazetametro.net.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë