Loading…

Bullgaria e ka hequr veton, mund të fillojnë negociatat për anëtarësim të Shqipërisë dhe Maqedonisë Veriore në BE

  • 22/06/2022 | 12:02

Bullgaria e ka hequr veton, mund të fillojnë negociatat për anëtarësim të Shqipërisë dhe Maqedonisë Veriore në BE

Bullgaria ka hequr sot veton ndaj Maqedonisë së Veriut, duke i hapur kështu rrugë hapjes së negociatave për integrimin e këtij vendi, bashkë me Shqipërinë, në Bashkimin Europian.


Kështu ka njoftuar në Twitter Komisioneri i BE-së për Fqinjësinë dhe Zgjerimin, Oliver Varhelyi.

“Falënderojmë liderin e opozitës Gerb @BoykoBorissov për marrjen e një vendimi historik për Evropën dhe për pranimin e negociatave me Maqedoninë e Veriut bazuar në propozimin francez që lejon vazhdimin me hapjen e negociatave të anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut. Ne presim që qeveria t’i bëjë propozimet e nevojshme Parlamentit sot në mënyrë që Evropa të mund të ecë përpara”, shkruan ai.

Ky veprim i Bullgarisë vjen vetëm një ditë para Samitit të BE për Ballkanin Perëndimor.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë