Loading…

Burg, për ata që abuzojnë me vota në Drenas

  • 02/12/2016 | 13:03

Burg, për ata që abuzojnë me vota në Drenas

“Prokuroria së bashku me Policinë do të ndalojnë dhe do të arrestojnë të gjithë ata që në çfarëdo mënyrë ndikojnë në keqpërdorimin e votës”, është mesazhi që ka dhënë sot prokurorja Laura Pula gjatë një konference të mbajtur sot bashkë me policinë e Kosovës dhe KQZ-në.

Udhëheqësit e këtyre tri institucioneve si, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, Prokuroria e Shtetit dhe Policia e Kosovës, kanë bërë të dituar se kanë bërë të gjitha përgatitjet dhe kanë marr të gjitha masat e nevojshme për mbarëvajtjen e zgjedhjeve të jashtëzakonshme për kryetar të komunës së Drenasit.

Prokurorja Laura Pula, ka thënë se kanë bashkërenduar veprimet e tyre me të gjitha institucionet me qëllim të mbarëvajtjes së zgjedhjeve. Si veprime konkrete ajo ka njoftuar se kanë angazhuar prokuror kujdestar si në Prishtinë ashtu edhe në Drenas. Gjithashtu ka thënë se kanë angazhuar edhe staf mbështetës për të siguruar efikasitet në mbrojtje të votës.

Ndërsa, kryeshefi Ekzekutiv i Sekretariatit KQZ-ës, Enis Halimi, ka thënë se përgatitjet si dhe implementimi i procesit zgjedhor në Drenas po shkon sipas planeve operacionale të KQZ-së. Ai ka theksuar se i kanë të gjitha materialet në depot e tyre dhe se kanë përfunduar trajnimin e komisionarëve.

E në anën tjetër  zëvendësdrejtori i Policisë së Kosovës, Naim Rexha, ka thënë se policia është e angazhuar që i tërë procesi zgjedhor të shkojë si duhet. Rexha ka njoftuar se kanë angazhuar personel të mjaftueshëm për të garantuar një mbarëvajtje të zgjedhjeve.

“Policia e Kosovës ka ndarë në aspektin planifikues, personel të mjaftueshëm të përqendruar në detyrën konkrete dhe aspekte të nevojshme logjistike për të garantuar një mbarëvajtje të plotë të procesit nga cilido këndvështrim i analizuar”, ka thënë Rexha. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë