Loading…

Burime brenda partisë së Merkel: Pozita e saj është nën kërcënim, po merr urdhëra nga rivalët e saj

  • 26/03/2020 | 22:38

Burime brenda partisë së Merkel: Pozita e saj është nën kërcënim, po merr urdhëra nga rivalët e saj

Pozita e Angela Merkel është nën kërcënim, sipas disa burimeve brenda partive të opozitës, të cilat thonë se po shfrytëzojnë çdo mundësi për ta  larguar nga kjo pozitë kancelaren, transmeton Gazeta Metro.


Këto ishin fjalët e një zëdhënësi të Unionit Werte – një grup brenda Unionit Kristian Demokratik në pushtet, që kritikojnë Merkel për udhëheqjen e saj.

Partia CDU e Gjermanisë aktualisht është në një koalicion kaotik me Unionin Kristian Social të Bavarisë dhe Social Demokratët.

Felix Schoenherr i Unionit Werte ka treguar se si dhënia e një numri shumë të madh të partive më të majta në Gjermani ka rezultuar që CDU të mos ketë një mesazh të qartë.

Ai tha: “Nga këndvështrimi i Unionit Werte, kjo krizë është kryesisht për shkak të politikës për energjinë dhe krizës së refugjatëve.

“Po ashtu, ekziston një konsensus se ekziston një tërheqje në të majtë që po shkon nga Merkel.

“Rreth 10 viteve të fundit CDU është përpjekur të arrijë tek partitë e majta, por ky është një problem sepse qëndrimi i partisë nuk është më i qartë.’’

Por me rritjen e partisë së krahut të djathtë AfD (Alternativa për Gjermaninë) që të ndodhë vitet e fundit, zonja Merkel tani përballet me presion nga të dy palët e politikës gjermane.

Në zgjedhjet federale të vendit për vitin 2013, AfD, sapo u themelua, fitoi 810,000 vota duke mos fituar asnjë vend.

Por në votimin e ardhshëm katër vjet më vonë, partia rriti pjesën e tyre në mbi pesë milion vota, një rritje më e madhe se ajo e Ukip midis 2010-2015.

Në zgjedhjet shtetërore të vitit të kaluar, partia e zonjës Merkel pësoi gjithashtu një goditje të madhe në rajonin e Thuringia – ku zakonisht mbizotëron partia e saj CDU.

Këtë herë ata përfunduan në vendin e tretë, pas AfD në të dytën ndërsa Die Linke (E majta) pretendoi një fitore të befasishme./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë