Loading…

Cavusoglu: Turqia thotë një ‘jo’ të qartë për anëtarësimin e Suedisë në NATO

  • 31/01/2023 | 14:19

Cavusoglu: Turqia thotë një ‘jo’ të qartë për anëtarësimin e Suedisë në NATO

Refuzimi “i qartë” i Turqisë për t’u bashkuar me Suedinë në NATO u përsërit nga ministri i Jashtëm i vendit, Mevlüt Çavuşoğlu, gjatë deklaratave të përbashkëta me homologun e tij hungarez.


“Nëse një ditë Suedia plotëson kriteret, ne ulemi ta diskutojmë. Në këto rrethana, megjithatë, nuk është e mundur t’i thuash “po” anëtarësimit të Suedisë në NATO. Ne e themi qartë”, tha Çavusoglu.

Kreu i diplomacisë turke sqaroi se Ankaraja “nuk ka një problem kaq të madh me Finlandën. Kur shikojmë Suedinë, këto aktivitete janë ende në rritje” /abcnews.al

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë