Loading…

Çdo ditë nga një grusht bajame: Këto janë 6 ndryshimet fantastike që do të ndodhin në trupin tuaj

  • 25/09/2020 | 19:29

Çdo ditë nga një grusht bajame: Këto janë 6 ndryshimet fantastike që do të ndodhin në trupin tuaj

Mjafton vetëm një grusht bajame në ditë për të përmirësuar shëndetin e të gjithë organizmit, transmeton Gazeta Metro.


Bajamet janë plot me vitamina dhe elementë të tjerë që i japin trupit tonë sasinë e nevojshme të lëndëve ushqyese dhe na bëjnë më të shëndetshëm. Bajamet natyrale, të pakripura janë meze të shijshme dhe ushqyese, të cilat janë plot me përfitime të ndryshme shëndetësore.

Vetëm disa bajame në ditë mund të ndihmojnë në përmirësimin e shëndetit tonë të zemrës dhe të ndihmojnë në luftimin e sëmundjeve të tilla si diabeti dhe sëmundja Alzheimer. Nëse hani bajame çdo ditë, ju po merrni lëndë ushqyese kryesore si vitamina E, kalcium, magnez dhe kalium, si dhe proteina dhe fibra.

Ja se çfarë do të ndodhë me trupin nëse përfshijmë bajame në dietën tonë:

1. Ulet niveli i kolesterolit

Bajamet dihet se janë më të efektshmet kur bëhet fjalë për uljen e kolesterolit të keq. Nëse niveli i kolesterolit tuaj është më i lartë, përpiquni të rrisni marrjen e bajameve në 20 – 30 copë gjatë ditës.

2. Flokët tuaj do të jenë më të shkëlqyeshëm

Bajamet përmbajnë disa vitamina të nevojshme për të përmirësuar rritjen e flokëve dhe forcimin e flokëve në përgjithësi. Magnezi dhe zinku janë të njohur për të stimuluar rritjen e flokëve, dhe vitamina B i jep flokëve shkëlqim dhe jetëgjatësi.

3. Rreziku i sëmundjes së zemrës do të zvogëlohet

Bajamet janë të pasura me antioksidantë, yndyrna të pangopura, magnez dhe baker, të cilat dihet se janë të mira për shëndetin e zemrës dhe enëve të gjakut.

4. Rrudhat do të zvogëlohet

Bajamet përmbajnë mangan, i cili ndihmon në prodhimin e kolagjenit, një proteinë përgjegjëse për tonin e lëkurës. Ato gjithashtu përmbajnë vitaminë E, një antioksidant që ndihmon në luftimin e shenjave të plakjes.

5. Sistemi i tretjes do të funksionojë më mirë

Bajamet përmbajnë probiotikë që janë të nevojshëm për rritjen dhe shumëzimin e baktereve të mira të zorrëve.

6. Përmirëson aktivitetin e trurit

Meqenëse bajamet përmbajnë vitaminë E, ndihmon në përmirësimin e kujtesës (natyrisht, nëse konsumohet rregullisht). Këto arra gjithashtu ngadalësojnë plakjen e trurit./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë