Loading…

Çdo gjë u shkund, pamje të reja nga momenti kur tërmeti goditi Tajvanin

  • 03/04/2024 | 08:17

Çdo gjë u shkund, pamje të reja nga momenti kur tërmeti goditi Tajvanin

Tajvani u godit nga tërmeti më i fortë në 25 vitet e fundit.


Sipas informacioneve të para, tërmeti ka qenë me magnitudë 7.4 ballë të shkallës Rihter.

Pamje të reja po vazhdojnë të publikohen nga momenti kur tërmeti goditi vendin.

Tërmeti, i cili shkaktoi një ndërprerje të energjisë në kryeqytetin Taipei, ndodhi në orën 7 orë e 58 minuta me orën lokale në një thellësi prej 15.5 km larg bregdetit jugor të Tajvanit, njoftoi shërbimi sizmologjik shtetëror.

Stacionet televizive transmetojnë pamjet e ndërtesave që lëkunden në qytetin lindor të dendur të populluar të Hualien, pranë epiqendrës së tërmetit. Qendra për Shkencë dhe Teknologji e Tajvanit (CST) tha se njerëz dhe automjete ishin bllokuar në tunelin Dachingshui.

Qendra e Tërmeteve në Japoni raportoi se disa cunami të vogla kishin arritur në prefekturën jugore të Okinaëas dhe më vonë hoqën paralajmërimin e valës së baticës. Agjencia Sizmologjike Filipine lëshoi ​​gjithashtu një paralajmërim për banorët e zonave bregdetare dhe u kërkoi atyre të strehohen në tokë më të lartë. Ndërkohë, paralajmërimet për cunami janë pezulluar.

Tërmeti u ndje në Shangai të Kinës, thanë dëshmitarët okularë. Mediat kineze raportojnë se është ndjerë edhe në Fuzhou, Xiamen, Quanzhou dhe Ningde në provincën Fujian. Pasgoditjet janë ende duke u ndjerë në Taipei, me të paktën 25 deri më tani, thanë banorët. Më shumë se 87,000 familje mbetën pa energji elektrike dhe trenat e hekurudhave me shpejtësi të lartë u ndaluan.

Parku shkencor i Tajvanit jugor, i cili është shtëpia e një prodhuesi të rëndësishëm gjysmëpërçues, raportoi se kompanitë po funksiononin normalisht. Dhe ai gjigant teknologjik njoftoi se prodhimi po vazhdon pa ndërprerje.

Agjencia shtetërore e lajmeve tha se ishte tërmeti më i fortë që nga viti 1999, kur Tajvani u godit nga një tërmet me magnitudë 7.6 që vrau rreth 24,000 njerëz dhe shkatërroi ose dëmtoi 50,000 shtëpi.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë