Loading…
Çfarë duhet të bëni kur të ju dështoj jeta juaj? 4 mënyra për ta ndryshuar këtë
  • 12/01/2019 | 13:30

Çfarë duhet të bëni kur të ju dështoj jeta juaj? 4 mënyra për ta ndryshuar këtë

Sëmundje e papritur, sfida në vendin e punës, pikëllime, probleme financiare … Kur bëhet fjalë për jetën, askush nuk është imun ndaj goditjeve të tij, transmeton Gazeta Metro.


Gjithkush është përballur me situata të këqija, dhe disa kanë më shumë se të tjerët. Por, çfarë duhet të bënit kur jeta juaj do ishte drejt dështimit?

Pa marrë parasysh se sa i fortë është personi që ju konsideroni, herë pas here disa gjëra do t’ju bëjnë të ndiheni të humbur. Gjëja më e rëndësishme është të dini se nuk jeni vetëm. Pastaj mendoni me kujdes për strategjitë e mëposhtme që mund t’ju shpëtojnë dhe t’ju kthejnë në rrugën e duhur.

1. Ndonjëherë gjërat e mira prishen për tu bërë më të reja dhe më të mira

Mos harroni këto fjalë. Kur përjeton diçka të keqe, a keni menduar ndonjëherë se çfarë e mirë mund të dalë prej saj? Megjithëse në këto periudha ata nuk ndihen kështu, ndonjëherë jeta mund të të bëjë një vend për diçka më të mirë. Kur mendoni me kujdes, do ta kuptoni se në çdo aksident ka një arsye për t’u ndjerë mirë. Këtu është një mësim jetësor i rëndësishëm, zhvillimi personal, një marrëdhënie e re dhe kështu me radhë. Megjithatë, gjithçka ndodh për një arsye.

2. Dhimbja është e pashmangshme, vuajtja është një opsion

Fakti është se dhimbja në jetë është e pashmangshme, por vuajtja është gjithmonë një mundësi. Kur hasni dhimbje, vendosni se si do të reagoni gjatë dhe pas përvojës së keqe. Shumë njerëz bëjnë një gabim dhe fshehin dhimbjen e tyre. Megjithëse ky reagim është krejtësisht i natyrshëm, me atë ju zgjatni vetëm vuajtjet. Mësoni të pranoni ndjenjat tuaja, dhe kur të vijë koha, vendosni nëse do të vuani ose do të vazhdoni jetën.

3. Dje ka kaluar, nesër është një mister, dhe sot …

Herë të panumërta keni dëgjuar se nuk ka dhuratë më të madhe se momenti aktual. Nëse ndiheni të humbur, i kushtoni vëmendje momentit të tanishëm. A merrni frymë? A punon zemra juaj? Nëse ju përgjigjeni po, atëherë ju shkoni mirë. Kur jeta do të bëjë diçka të keqe, problemi juaj i vetëm duhet të jetë këtu dhe tani. Kur mendoni se gjithçka është përtej kontrollit tuaj, gjithmonë mbani në mend se ka një gjë që mund të besoni – momenti aktual.

4. Nëse nuk ju pëlqen diçka, ndryshoni, nëse nuk mundeni, ndryshoni qëndrimin tuaj

Ju jeni krijuesi i jetës tuaj dhe ju duhet të merrni përgjegjësinë për ndjenjat tuaja. Në një botë ku çdo gjë duket përtej kontrollit tuaj, ju mund të kontrolloni një gjë – fjalët tuaja. Fjalët tuaja përcaktojnë se si ndiheni. Nëse jeni të pakënaqur, ndryshoni atë me fjalët tuaja. Edhe fjala më e vogël pozitive mund të përmirësojë ndjeshëm gjendjen tuaj./gazetametro.net

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë