Loading…

Çfarë duhet të bëni nëse iu ngrihet shkaku i të ftohtit freni i parkimit të veturës?

  • 29/01/2022 | 12:15

Çfarë duhet të bëni nëse iu ngrihet shkaku i të ftohtit freni i parkimit të veturës?

Shumica e shoferëve do të vendosin frenin e parkimit kur ndalojnë veturën. Shumë prej tyre nuk kanë mundësi t’i lënë automjetet e tyre në garazhe dhe kushtet e motit (jo) duhet të merren parasysh jashtë.


Një prej tyre janë temperaturat e ulëta në dimër, i cili krijon shumë probleme – për shembull, mund t’ju ngrijë frenat e dorës. Ndonjëherë kablloja e frenave të parkimit ngrin dhe mekanizmi që mban rrotat, do të thotë sipërfaqja e veshjes së frenave dhe disku, gjithashtu mund të ngrijë.

Do të ndjeni ngrirjen e frenave nëse e ktheni levën e frenave pa rezistencë më të madhe, ose nëse ndjeni se tensioni në levë të frenimit është zbutur.

Thjesht, vozitni ngadalë (por vërtet ngadalë), përpara dhe mbrapa. Disa centimetra – për të mos dëmtuar sistemin e frenave. Përsëriteni këtë disa herë.

Nëse frena nuk lëshohet, gjeni kordonin zgjatues dhe lidhni tharësen e flokëve me të. Drejtojeni ajrin e ngrohtë në rrotat e mbajtura nga frena – zakonisht është çifti i pasmë dhe kjo duhet të jetë e mjaftueshme për të liruar kapjen e akullit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë