Loading…

Çfarë i ndodh trupit tuaj nëse braktisni produktet e qumështit

  • 31/07/2021 | 11:08

Çfarë i ndodh trupit tuaj nëse braktisni produktet e qumështit

Përfitimet kryesore shëndetësore të ngrënies së qumështit përfshijnë ndërtimin e eshtrave dhe dhëmbëve dhe mbajtjen e masës trupore. Të rriturit nuk kanë domosdoshmërisht nevojë për produkte qumështi, por fëmijët po.


Çfarë i ndodh trupit tuaj nëse nuk konsumoni produkte qumështi?

Shmangni dhimbjet e shpinës

Mbajtja e më shumë se një jastëku poshtë kokës mund të çojë në një pozicion të panatyrshëm të gjumit. Kështu ju do të keni dhimbje shpine. Por, kur flini pa jastëk, shtylla kurrizore mund të pushojë dhe trupi juaj është në pozicionin e tij normal.

Ju ndihmon të shpëtoni nga dhimbjet e qafës

Shumica e jastëkëve nuk ju ndihmojnë të flini në pozicionin e duhur, dhe mund të përkeqësojnë gjumin. Përkulja e qafës në çfarëdo mënyre për një kohë të gjatë do ju bëjë të keni dhimbje. Nëse flini pa jastëk, do të ndiheni më mirë.

Lufton dhimbjet e kokës

Nëse po zgjoheni me një dhimbje koke, mund të jetë për shkak të jastëkut juaj. Jastëkët që janë shumë të lartë bëjnë që koka dhe qafa juaj të rrumbullakosen përpara dhe ato shtojnë më shumë tension në muskujt e qafës. Kjo mund t’ju japë një dhimbje koke në mëngjes pasi të jeni ngritur nga shtrati.

Lehtëson stresin

Nëse jastëku juaj ju bën të mos ndiheni rehat gjatë natës, mund të përfundoni pa fjetur fare. Sa më shumë shqetësime të keni me gjumin, aq më shumë stres do merrni. Prandaj, provon ta hiqni jastëkun, nëse doni një gjumë të qetë.

Parandalon shfaqjen e akneve në fytyrë

Lëkura e fytyrës tuaj, gjatë gjithë natës qëndron e ngjitur pas jastëkut. Ju ndoshta nuk e lani jastëkun tuaj çdo ditë, dhe ai mbledh papastërti, vaj dhe pluhur shtëpiak mbi të. E gjithë kjo mund të çojë në krijimin e akneve, inflamacion dhe rrudha të parakohshme.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë