Loading…

Çfarë ka ndodhur më 19 nëntor nëpër botë?

  • 19/11/2016 | 15:47

Çfarë ka ndodhur më 19 nëntor nëpër botë?

1863 – Lufta Civile Amerikane – Presidenti Abraham Linkoln mban një fjalim në ceremoninë e përkushtimit të varrezave për ushtarët e rënë në betejën në Gettysburg. Fjalimi i tij zgjati vetëm dy minuta, dhe një gazetë e kohës e quajti “fjalim që do të mbulohej nga mjegulla e kohës”. Por ndodhi e kundërta, fjalimi i Getisburgut sot u mësohet fëmijëve të shkollave për recitim, dhe cilësohet si më i rëndësishmi në historinë amerikane; ndërsa gazeta Patriot News, pasardhëse e gazetës Patriot & Union e cila botoi komentin nënçmues më 1863, vetëm pak ditë më parë, 13 nëntor 2013, në një shkrim të saj kërkoi ndjesë duke thëne se redaktorët e asaj kohe nuk e kishin kuptuar “rëndësinë e momentit, elokuencën e përjetshme dhe rëndësinë e vazhdueshme të fjalimit të presidentit Linkoln.” Beteja në Gettysburg, u zhvillua nga data 1 deri më 3 korrik të vitit 1863, fitorja e saj nga ushtria e Unionit shënoi pikëkthesën në luftën civile, që përfundoi më 1865 me fitoren e forcave të bashkimit.

1912 – Ushtria serbe merr Manastirin duke zmbrapsur trupat osmane, pjesa më e madhe e të cilëve, rreth 40 mijë, u tërhoqën drejt Korçës. Për shqiptarët, gjendja po bëhej alarmante. Në Vlorë, djali i Ismail Qemalit, Edhem, në marrëveshje me parinë, u dërgoi telegrame të gjitha qyteteve të vendit për të dërguar sa më shpejtë përfaqësuesit e tyre në Vlorë. Qyteti ndjehej i kërcënuar; trupat greke që kishin arritur në Himarë dhe po përparonin drejt Vlorës; dhe forcat shqiptare u nisën drejt grykave të Llogarasë për t’u prerë rrugën. Në veri, trupat malazeze përforcojnë rrethimin e Shkodrës me dy divizioneve të tjera; një malazez e një serb. Dy divizionet takohen afër Lezhës dhe pushtojnë qytetin pas disa orë luftimesh. Ndërkohë, Ismail Qemali nxitonte drejt brigjeve të Durrësit; Konti Bertold i Austrisë i kishte vënë në dispozicion anijen e tij. Për shqiptarët këto ditë i ngjanin tik-takut të orës, çdo sekondë ishte vendimtare.

1916 – Samuel Goldwyn dhe Edgar Selwyn krijojnë studion filmike Goldwyn Picture. Kjo kompani u provuar e suksesshme, por shenja identifikuese e luanit me ulërimën e tij që shoqëron hapjen e çdo film, është simboli për të cilin Goldwyn Picture është më i famshëm.

1942 – Lufta e Dytë Botërore: Beteja e Stalingradit – Forcat sovjetike nën komandën e gjeneral Zhukovit fillojnë kundër ofensivën ndaj trupave naziste, duke kthyer valën e betejës në favor të Bashkimit Sovjetik.

1950 – Gjenerali amerikan Dwight D. Eisenhower caktohet komandanti i lartë i NATO në Evropë. Pas 3 vjetësh, (janar 1953) Eisenhower do të bëhej president i Shteteve të Bashkuara, ndërsa gjatë Luftës së Dytë Botërore, ai kishte qenë komandanti i forcave aleate.

1954 – Tele Monte Carlo, kanali më i vjetër televiziv privat në Evropë, fillon transmetimet nën pronësinë e Princit Rainier III.

1969 – Futbollisti Pele shënon golin e 1000-të ose O Milesimo. Pele e shënoi këtë gol me penallti gjatë një ndeshje të kampionatit brazilian në stadiumin Maracana, Rio de Janeiro.

1985 – Lufta e Ftohtë: Në Gjenevë, Presidenti amerikan Ronald Reagan dhe udhëheqësi i Bashkimit Sovjetik, Mikhail Gorbachev takohen për herë të parë.

1998 – Portreti i Vincent van Goghut pa mjekër, del për shitje në ankand. Kjo pikturë është edhe vetë-portreti i fundit i van Goghut, që ai ia dhuroi nënës për ditëlindjen e saj në vitin 1888. “Pa mjekër” është një nga pikturat më të shtrenjta të të gjitha kohërave – ajo u shit 71 milionë e 500-mijë dollarë në vitin 1998 në Nju Jork.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë