Loading…

Çfarë ndodh me trupin nëse ecni 60 minuta në ditë?

  • 28/09/2021 | 23:10

Çfarë ndodh me trupin nëse ecni 60 minuta në ditë?

Shumë njerëz nuk e konsiderojnë ecjen si një ushtrim mjaft efektiv në krahasim me format e tjera të stërvitjes. Por ecja mund të jetë shumë e dobishme, dhe më poshtë ju shpjegojmë se çfarë do të ndodhë me trupin tuaj nëse pjesë e rutinës suaj bëhen 60 minuta ecje në ditë.

Konsumimi i kalorive

Thjeshtësia është një karakteristikë që e bën ecjen një aktivitet tërheqës për shumë njerëz, veçanërisht ata që duan të djegin kalori shtesë. Sigurisht, numri i kalorive që digjni varet nga një numër faktorësh, veçanërisht pesha juaj dhe shpejtësia e ecjes.

Këtu janë disa shembuj:

Një person 55 kilogramësh që ecën me një shpejtësi mesatare prej 4.8 km / orë do të djegë 193 kalori në orë. Me të njëjtën normë, një person 68 kilogramësh do të djegë 238 kalori.

Me një shpejtësi prej 5.6 km/orë, këta njerëz do të konsumojnë 237 ose 292 kalori në orë, dhe nëse e përshpejtojnë ritmin në 6.4 km/orë, ata do të konsumojnë përkatësisht 275 dhe 340 kalori.

Shpejtësia mesatare e ecjes është 4.8 km/orë, dhe sa më shpejt të ecni dhe sa më shumë kilogramë të keni, aq më shumë kalori do të digjni. Faktorë të tjerë që do të ndikojnë në konsumin e kalorive janë terreni, temperatura e ajrit dhe mosha dhe gjinia juaj.

Humbja e peshës

Sido që të jetë, një orë ecje në ditë do t’ju ndihmojë të digjni kalori dhe përfundimisht të humbni kilogramë. Në një studim të kryer mbi 11 gra me peshë mesatare, pas 6 muajsh ecje me një ritëm të shpejtë, secila prej tyre humbi mesatarisht 7.7 kilogramë, ose 10 për qind të peshës fillestare të trupit.

Shpejtësia dhe koha e ecjes gradualisht u rritën, por derisa arritën në 30 minuta ecje humbja e peshës ishte e parëndësishme duke sugjeruar se kohëzgjatja e ecjes mund të lidhet me humbjen e peshës.

Ushqimi

Ecja sigurisht që do të jetë shumë më efektive nëse e kombinoni me një dietë të shëndetshme, e cila është konfirmuar nga më shumë kërkime.

Sa kile mund të humbni nëse ecni një orë në ditë?

Në mënyrë që një person të humbasë peshë, ai duhet të konsumojë më pak kalori sesa konsumon. Shpesh thuhet se rreth gjysmë kile e peshës trupore korrespondon me 3500 kalori. Ulja e konsumit tuaj ditor me 500 kalori është e përshtatshme për shumicën e njerëzve që duan të humbin peshë. Ju gjithashtu mund të arrini një pjesë të këtij deficiti duke ecur për një orë në ditë, dhe gradualisht mund të zvogëloni kaloritë që merrni.

Mos harroni se ecja shoqërohet me disa përfitime të tjera shëndetësore përveç humbjes së peshës, ndër të cilat përmirësohet gjendja shpirtërore dhe cilësia e jetës, si dhe zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe diabetit.

Si të nisni ushtrimet?

Ky ushtrim i thjeshtë është i lehtë për t’u bërë pjesë e jetës së përditshme. Nëse jeni fillestar, është e rëndësishme të filloni ngadalë, dhe pastaj gradualisht të përshpejtoni ritmin dhe kohëzgjatjen e ecjes.

Hap pas hapi dhe do të arrini orën e dëshiruar në ditë falë së cilës do të ruani peshën e dëshiruar dhe do të ruani shëndetin. Kur bëhet fjalë për pajisjet, gjëja më e rëndësishme janë atlete të rehatshme.

Për të mos u mërzitur nga ecja, e cila shpesh ndodh me çdo formë të aktivitetit, ju rregullisht ndryshoni rrugën, merrni shoqërinë, dëgjoni muzikë, shpërbleheni për suksesin …

Për të humbur peshë mbani mend se duhet të rrisni intensitetin tuaj të ecjes për të djegur sa më shumë kalori.

Si përfundim, ecja është një formë e shkëlqyer e stërvitjes. Është ideale për fillestarët, por edhe për të gjithë të tjerët, dhe një orë ecje në ditë do t’ju ndihmojë të humbni peshë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë