Loading…
Çfarë ndodh me trupin tuaj kur hani ëmbël
  • 05/11/2018 | 23:37

Çfarë ndodh me trupin tuaj kur hani ëmbël

Ndonëse të gjithë e dinë se marrja e sheqerit duhet të reduktohet në minimum, disa ende nuk dinë për efektet negative që sjell ai në trupin tonë.


Edhe pse fruktoza ka përfitime për disa pjesë të trurit, nëse konsumohet shpesh, mund të shkaktojë vështirësi me kujtesën dhe të mësuarit.

Përveç që ndikon në kujtesë, sheqeri na bën të hani edhe më shumë dhe të shtojë nevojën për ëmbëlsira. Sheqeri gjithashtu ndikon në plakjen e lëkurës, duke shkaktuar formimin e shpejtë të rrudhave dhe ndalimin e aktivitetit të kolagjenit.

Sheqeri i tepërt reduktohet në lëkurë të tepërt, e cila prodhon yndyrë dhe ka më shumë gjasa të zhvillojë diabetin e tipit 2 dhe sëmundjet e rënda kardiovaskulare. Shumë njerëz janë të bindur se stresi zvogëlohet nëse hamë ëmbëlsira, por mënyra më e mirë për të luftuar stresin janë ushtrimet.

 

Më të fundit
...
  • 25/04/2019 | 23:54
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë