Loading…

Çfarë ndryshon në jetën tonë nëse zgjohemi një orë më herët

  • 08/06/2021 | 13:49

Çfarë ndryshon në jetën tonë nëse zgjohemi një orë më herët

Çfarë mund të ndodhë nëse orën tonë të alarmit e kalojmë me një orë sepse vendosëm të shkonim për të fjetur më herët gjatë natës? Sipas Lucianos Kilaidonis, ne do të gjejmë një vend më të lehtë për t’u çldohur!  Por sipas hulumtimit të fundit nga Universiteti i Colorado Boulder (CU Boulder) dhe Instituti i Gjerë i MIT dhe Universitetet e Harvardit, ne do të zvogëlojmë shanset e zhvillimit të depresionit me dy herë më shumë.


Një studim i fundit i botuar në JAMA Psychiatry është një nga të parët që përcakton sasinë e ndryshimit që mund të përmirësojë shëndetin mendor dhe të sigurojë disa nga provat më të forta shkencore që lidhin modelet e gjumit me depresionin.

Siç shpjegon autori i mëparshëm Dr. Celine Vetter, Asistent Profesor i Fiziologjisë së Integruar në CU Boulder, studimet e mëparshme kanë treguar se kronotipet e mbrëmjes kanë më shumë të ngjarë të zhvillojnë depresionin pavarësisht nga koha e gjumit, por për shkak të kufizimeve të mostrës së popullsisë, një metodë mund të mos funksionojë. Sasia e zakoneve të gjumit që mund të sjellë ndryshime. Në një studim të vitit 2018 me 32,000 infermierë, u tregua se kronotipet e mëngjesit kishin një rrezik 27% më të ulët të depresionit në katër vjet, por shpjegimi themelor mungonte: çfarë do të thotë të zgjohesh më herët në mëngjes?

Më pak rrezik për çdo orë shtesë

Për çdo orë të privimit të gjumit, rreziku i çrregullimit të madh depresiv u zvogëlua me 23%, pavarësisht nga gjatësia e gjumit. Kjo është, dikush që vendos të shkojë në shtrat në mesnatë në vend të 1 në mëngjes, do të sigurojë një rezultat pozitiv me të njëjtat orë gjumi. Sidoqoftë, nëse gjumi zhvendoset në 11 të darkës, atëherë shanset e depresionit zvogëlohen me 40%.

Studimi nuk e bëri të qartë nëse përfitimet zbatohen për kronikat e mëngjesit, në krahasim me kronologjitë e mbrëmjes dhe të mesditës.

Ekipi hulumtues, i udhëhequr nga Iyas Daghlas, MD, i Shkollës Mjekësore të Harvardit, u bazua në studimin e gjeneve të 850,000 njerëzve nga bazat e të dhënave 23 dhe Me dhe Biobank në Mbretërinë e Bashkuar. Për një pamje më të saktë se si ndikojnë variacionet e gjeneve kur flemë dhe zgjohemi, 85,000 pjesëmarrës vishnin regjistrues portabël të gjumit për 7 ditë dhe 250,000 pyetësorë të kompletuar në lidhje me preferencat e gjumit.

Dihet që më shumë se 340 variante gjenetike, përfshirë  gjenin e rregullimit të ritmit cirkadian (ora biologjike) PER2, ndikojnë në kronotipin njerëzor dhe shpjegojnë një total prej 12-42% të zakoneve tona të gjumit. Në të vërtetë, gjenet që përcaktojnë modelet e mëngjesit janë treguar për të zvogëluar rrezikun e depresionit.

Por si i shpjegoni përfitimet e zgjimit herët?

Sipas disa studimeve, ata që ngrihen herët përfitojnë nga efektet pozitive që drita e ditës ka në hormonet e trupit, ndërsa të tjerët ia atribuojnë depresionin emocioneve negative që përjeton për shkak të orës së veçantë biologjike të tij kundër normës. ” Ne jetojmë në një shoqëri të krijuar për llojin e mëngjesit, me rezultatin që njerëzit nuk janë në gjendje vazhdimisht të bashkohen me shoqërinë si një e tërë”, shpjegon Dr. Daghlas, duke shtuar se një studim i madh i rastësishëm do të jetë në gjendje të tregojë nëse fle natën herët në të vërtetë zvogëlon depresionin.

Sidoqoftë, për këdo që kërkon një ndryshim në mënyrën e gjumit, Dr. Vetter rekomandon mbajtjen e ditëve të lehta dhe netëve të errëta, më shumë aktivitet fizik dhe shmangien e pajisjeve që lëshojnë dritë blu gjatë natës.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë