Loading…

Çfarë po ndodh: Danimarka konfirmon se po shqyrton mundësinë e largimit nga FIFA

  • 23/11/2022 | 17:41

Çfarë po ndodh: Danimarka konfirmon se po shqyrton mundësinë e largimit nga FIFA

Danimarka ka zbuluar se është e gatshme të diskutojë një tërheqje të plotë nga FIFA së bashku me kombet e tjera të UEFA ‘s mes debatit të vazhdueshëm për shiritat “OneLove”.


Të hënën, shtatë palë evropiane që planifikonin të mbanin shiritat kundër diskriminimit për të protestuar kundër historisë së të drejtave të njeriut të Katarit, të gjitha u tërhoqën nga plani pasi u kërcënuan me sanksione sportive nga FIFA .

Duke folur në një konferencë për shtyp të mërkurën në mëngjes, drejtori ekzekutiv i Federatës Daneze të Futbollit (DBU), Jakob Jensen, zbuloi se një karton i verdhë ishte ndëshkimi “minimal” me të cilin do të përballej kapiteni Simon Kjaer.

“Më 21 nëntor, Anglia kërkoi një takim urgjent me FIFA-n në hotelin anglez. FIFA tha se do të japë një karton të verdhë”, tha ai.

“Ka pasur diskutime nëse ka bazë ligjore për dhënien e kartonit të verdhë. Penalltia mund të ishte në vend të kartonit të verdhë, nëse kapiteni nuk do të kishte hyrë në fushë ose të ishte në faj”, shtoi ai.

Delegacioni i DBU zbuloi “zemërimin” dhe deklaroi se nuk do të mbështesë zyrtarisht presidentin aktual Gianni Infantino për rikandidim.

“Ka zgjedhje presidenciale në FIFA. Janë 211 vende në FIFA dhe unë e kuptoj që presidenti aktual ka deklarata të dhëna nga 207 vende. Danimarka nuk është në gjuhën e përbashkët. Dhe ne nuk do të jemi”, tha kryetari i DBU, Jesper Moller.

Moller zbuloi gjithashtu se Danimarka po mendonte të largohej nga FIFA dhe se është diskutuar tashmë kjo.

“Nuk është një vendim që është marrë tani. Ne kemi qenë të qartë për këtë për një kohë të gjatë. Ne kemi diskutuar atje në rajonin nordik që nga gushti”, tha ai.

“E kam menduar sërish. Unë imagjinoj se mund të ketë sfida nëse Danimarka largohet. Por, le të shohim”, shtoi Moller.

“Më duhet të mendoj për pyetjen se si të rikthehet besimi në FIFA. Ne duhet të vlerësojmë atë që ka ndodhur dhe më pas duhet të krijojmë një strategji – edhe me kolegët tanë nordikë”, deklaroi Jesper Moller.

Danimarka barazoi (0:0) në ndeshjen e parë kundër Tunizisë të martën.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë