Loading…

Çfarë po ndodhë me motin: Kaq nxehtë si tash ka qenë vetëm para një shekulli

  • 29/10/2019 | 12:11

Çfarë po ndodhë me motin: Kaq nxehtë si tash ka qenë vetëm para një shekulli

Edhe pse jemi futur në fund të tetorit, dhe  po i afrohemi fillimit të muajt nëntor, temperaturat verore janë prezente. Diçka e pazakont për vendin tonë, trnasmeton Gazeta Metro.


Ndonëse po i afrohemi nëntorit, duket sikur temperaturat verore do të ulën, edhe pse orët e para janë të freskëta, mesdita sjell temperatura maksimale deri në 26 gradë. aspak të zakonshme për periudhën ku ndodhemi.

Sipas Meteoballkan, sinoptikanët kanë bërë një krahasim të këtij fakti me atë të thuajse një shekulli më parë.

Nga arkivat rezulton se në vitin 1939 shihet një ngjashmëri me gjendjen sinoptike me tetorin e këtij
viti. Madje, në atë kohë ishte edhe më nxehtë dhe temperatura maksimale kishte arritur deri në 33
gradë C, por vala e nxehtësisë ishte më e shkurtër, shoqëruar edhe me reshje shiu, ndryshe nga
viti aktual.

Megjithatë, në atë vit, rezultoi që dimri i 1940’ës ishte mjaft i ashpër, ndërsa mbetet për ta parë se si do të jetë edhe dimri i 2020’ës./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë