Loading…

Çfarë shihni në këtë foto? Përgjigja do të thotë shumë rreth personalitetit tuaj

  • 24/11/2016 | 16:43

Çfarë shihni në këtë foto? Përgjigja do të thotë shumë rreth personalitetit tuaj

Një ilustrim  i cili është mbi 100 vjet i vjetër, mund të ju tregoj se sa krijues jeni.

Ilustrimi i parë u shfaq në revistën gjermane ‘Die Fliegenden Blatter’ në vitin 1892 me titullin “lepuri dhe rosa”

Cilën e shihni, një lepur apo një rosë?

Shumica e njerëzve mund ta shohin rosë, por disa thonë që është lepur.

Por këtu është një e dhënë:

Sqepat e rosës janë edhe veshët e lepurit.

pata2

Filozofi Ludëig Wittgenstein përdori këtë imazhi në teorinë e tij në lidhje me figurat e paqarta, ideja ishte se një imazh që shihet, mund të kuptohet në dy mënyra të ndryshme.

Kohëve të fundit testi për të vlerësuar nivelin e pesonalitetit të krijimtarisë është bërë duke përdorur imazhin.

Disa njerëzve u treguar imazhi që duket si lepur e herë si patë, dhe u pyetën se çka shihnin, dhe se sa kohë i mori atyre për të vërejtur të dy imazhet.

Studiuesit zbuluan se ata që mund të vërejnë  të dy imazhet në kohë të shpejtë, kanë përsonalitet shumë më  krijues, së të tjetrët./gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë