Loading…

Çfarë tha në të vërtetë presidenti francez, i cili zemëroi botën myslimane

  • 30/10/2020 | 10:55

Çfarë tha në të vërtetë presidenti francez, i cili zemëroi botën myslimane

Origjina e zemërimit të në pjese të botës myslimane për qëndrimin e presidentit francez ndaj Islamit buron nga një fjalim që ai mbajti në fillim të këtij muaji, para prerjes së kokës së mësuesit Samuel Paty.

Sipas Euronews, përcjell Telegrafi, deklaratat e Emmanuel Macron kanë provokuar reagime nga presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, së bashku me thirrjet për bojkot të produkteve franceze, si dhe protesta në të gjithë botën myslimane nga Pakistani në Siri, Bangladeshi e deri në Gaza.

Më 2 tetor, përpara një auditori në një qytet në veriperëndim të Parisit – rreth 20 kilometra nga vendi ku mësuesi u vra më vonë pasi diskutoi karikaturat me nxënësit e klasës së tij – Macron përcaktoi një plan për të luftuar “separatizmin”, duke u përqendruar në Islam në veçanti.

“Islami është një fe e cila po përjeton një krizë sot, në të gjithë botën”, tha ai në fjalimin e tij (në frëngjisht), duke përmendur tensionet midis fundamentalizmit, projekteve të duhura fetare dhe politikanëve.

Kishte nevojë për “çlirimin e Islamit në Francë nga ndikimet e huaja”, vazhdoi presidenti, duke përshkruar planet për t’i dhënë fund një sistemi që lejon imamët të trajnohen jashtë shtetit dhe që të marrin kontrollin e fondeve fetare.

Siç thuhet më tej, shoqatat do të duhet të nënshkruajnë një kontratë që respekton “vlerat e Republikës” në mënyrë që të marrin subvencione.

Kështu, masat, të shoqëruara nga përmirësime në shërbimet arsimore, kulturore dhe sportive, do të formojnë një pjesë të një projektligji mbi “laicitetin dhe lirinë”, që pritet në dhjetor.

Kishte nevojë për të ndërtuar një “Islam des Lumières” (Islami i Iluminizmit), tha presidenti.

Macron e filloi fjalimin e tij duke pohuar se parimi francez i laicitetit garantoi lirinë e adhurimit, duke hedhur mohuar “kurthin” e vendosur nga ekstremistët, i cili do të kërkonte të “stigmatizonte të gjithë myslimanët”.

Por presidenti veçoi ideologjinë e “separatizmit islamik” i cili u përpoq të “krijojë një rend paralel” me Republikën Franceze, duke pohuar ligjet e saj si superiore.

Fjalimi, i mbajtur një javë pas një goditje me thikë në Paris jashtë ish selisë së revistës satirike Charlie Hebdo, u prit mirë nga udhëheqësit e moderuar myslimanë.

Këshilli Francez i Besimit Mysliman (CFCM) – ndërmjetësi kryesor midis fesë dhe qeverisë – që nga viti ka premtuar planin e tij për të luftuar radikalizimin, për të përfshirë një program trajnimi për hoxhallarët.

Dhe pas vrasjes brutale të Samuel Paty, Emmanuel Macron mbrojti lirinë e shprehjes: “Ne nuk do të heqim dorë nga karikaturat dhe vizatimet, edhe nëse të tjerët tërhiqen”, duke bërë thirrje për t’i dhënë fund urrejtjes dhe dhunës dhe për respekt për të tjerët.

Siç supozohet, çështja mbi rolin e Islamit në Francë ka të ngjarë të shfaqet fuqimisht në fushatën zgjedhore presidenciale franceze 2022, ku e djathta politike dhe veçanërisht e djathta ekstreme pritet të nxjerrin në pah çështjen.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë