Loading…

Charlotte Brontë: 10 libra që festojnë ikonën letrare

  • 07/08/2020 | 16:46

Charlotte Brontë: 10 libra që festojnë ikonën letrare

Charlotte Brontë dhe karakteri i saj autobiografik Jane Eyre nuk janë asgjë më pak se ikona kulturore. Gjeneratat e lexuesve kanë një lidhje të thellë dhe të qëndrueshme me guvernante me fat – një grua e pavarur, e vetë-bërë, edhe kur e gjeti veten të përfshirë në një romancë gotike – dhe një adhurim për gruan që e krijoi atë.

Nëse jeni të magjepsur nga të gjitha gjërat Brontë, atëherë këto janë librat për ju.

“Deti i gjerë Sargasso” nga Jean Rhys

Në këtë roman pasionant dhe përzemërt, Jean Rhys nxjerr në dritë një nga personazhet më misterioz të trillimeve: çmenduria në papafingo. E vendosur në Karaibe, heroina e saj është një grua e re sensuale dhe e mbrojtur, e cila shitet në martesë me Kocierin Rochester.

“Fluturimi i Gemma Hardy-t” nga Margot Livesey

Një jetim skocez në vitet 1960, Gemma Hardy duket e destinuar për një jetë me vështirësi. Por kur ajo pranon një pozicion pune në një ishull të largët dhe të bukur, ajo fillon një udhëtim pasioni dhe tradhëtie, sekrete dhe gënjeshtra, e cila do ta çojë atë në një jetë për të cilën nuk kishte ëndërruar kurrë.

“Re Jane” nga Patricia Park

Jane Re, një jetime koreano-amerikane, gjithmonë ka dashur të shpëtojë nga Flushing, Queens. Kështu që ajo është e entuziazmuar që të bëhet ndihmëse e mirë për dy profesorë me bazë në Bruklin dhe vajzën e tyre të birësuar. Ky ritregim i freskët i Jane Eyre është një histori e të dashuruarit, gjetjes së forcës dhe të jetuarit jo vetëm për të tjerët, por edhe për veten e tij.

“Gruaja e çmendur lart” nga Catherine Lowell

Në këtë roman të zgjuar dhe origjinal, pasardhësi i vetëm i familjes së Brontës hyn në një gjueti pastruese letrare moderne për të gjetur pasurinë e fshehtë të përfolur të familjes, duke përdorur vetëm të dhëna për babanë e saj ekscentrik që la pas dhe romanet e vetë Brontës.

“Afera Eyre” nga Jasper Fforde

Në një Angli alternative, Jane Eyre është rrëmbyer nga libri i saj, duke bërë që historia të përfundojë befas. Në rrugën e saj për të shpëtuar Jane dhe për të rivendosur historinë e saj, Detektivi letrar Next Thursday miqësohet me Z. Rochester dhe mëson se ai nuk është i kënaqur me përfundimin e tij. A do t’i japë Thursday të dy personazheve përfundimin e lumtur që dëshirojnë?

“Jeta e Charlotte Brontë” nga Elizabeth Gaskell

Biografia e Elizabeth Gaskell për shoqen e saj të ngushtë Charlotte Brontë mbetet studimi më domethënës i autorit enigmatik të Jane Eyre. Ky rrëfim i jetës së Brontës eksploron natyrën e gjeniut të saj dhe që pothuajse e vetme krijoi mitin e Brontës.

“Jane Slayre” nga Charlotte Brontë dhe Sherri Browning Erwin

Jane Slayre, heroina jonë demonosëse, e lë farefisin vampir i cili e ngriti atë për tu bërë një guxim për Z. Rochester, vetëm për të zbuluar se ai po fsheh një ujk të dhunshëm në papafingon e tij. Vampirë, zombi and njerëz-ujq transformojnë kryeveprën e paharrueshme të Charlotte Brontë në një aventurë të frikshme paranormale që do t’ju kënaq dhe tmerrojë.

“Kabineti i Brontë” nga Deborah Lutz

Në këtë biografi të detajuar me dashuri, studiuesja e letërsisë Victorian Deborah Lutz ndriçon jetën komplekse dhe magjepsëse të Brontës duke shpalosur historitë e objekteve kuptimplotë në shtëpinë e tyre familjare.

“Sloane Hall” nga Libby Sternberg Në Hollywoodin e vitit 1920, John Doyle punoi në pozitën si shofer për aktoren e famshme të filmit të heshtur Pauline Sloane. John-i bie në dashuri pa shpresë me punëdhënësin e tij, por e ardhmja e tij ndriçohet kur ajo duket se do të kthejë dashurinë e tij. Ka plane për një martesë të fshehtë — derisa të ndërhyjnë sekretet e tjera të tmerrshme.

“Jane Eyre: Romani Grafik” nga Charlotte Brontë dhe Amy Corzine

Duke iu përmbajtur vizionit origjinal të autorit, ky adaptim i romanit grafik përfshin 125 faqe vepra arti nga artisti legjendar i librit komik John M. Burns dhe një material mbështetës tërheqës që përshkruan jetën e Charlotte Brontë.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë